نشانه‌های بی توجهی مرد به زن

نشانه‌های بی توجهی مرد به زن

ازدواج رابطه‌ای است که نیاز به توجه و مراقبت دارد. ازدواج اگر به درستی صورت گیرد باعث پیشرفت و دوام رابطه می‌شود و اگر به درستی انتخاب نشود و تنها به دلیل داشتن شور و هیجان اول رابطه انتخاب گردد باعث خواهد شد تا در نهایت به طلاق عاطفی و یا سردی در یکی از زوجین منجر شود. بعضی از زوجین در مسیر ازدواج ناگهان با بی‌توجهی پارتنر خود مواجه می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا درباره دلایل و نشانه‌های بی توجهی مرد به زن اطلاعاتی مفید به شما ارائه دهیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

10 تا از مهم‌ترین نشانه‌های بی توجهی مرد به زن

گاهی در رابطه با همسر یا پارتنر، مردان به زنان کمتر توجه می‌کنند که می‌تواند باعث بروز مشکلات و آسیب‌هایی برای زنان شود. به همین دلیل، قصد داریم به برخی نشانه‌های بی‌توجهی مردان به زنان اشاره کنیم و راهکارهایی را بیان کنیم که با آنها می‌توان بی‌توجهی‌ها را کاهش داد. یکی از موارد حیاتی برای حفظ سلامتی روابط زن و مرد، اختصاص وقت به یکدیگر است. مردانی که به همسرشان بی توجه هستند و زمان کمی را برای فعالیت و تفریح با همسرشان در نظر می‌گیرند، ممکن است باعث شوند که زن به تدریج دچار احساس ناراحتی و بی‌توجهی شود و علاقه‌ای به برقراری ارتباط با مرد نداشته باشد.

عدم توجه به احساسات زن

یکی از نمادهای بی توجهی مرد نسبت به زن، عدم توجه به احساسات زن است. در هر رابطه عاطفی بین زن و مرد، انتظار دارند که شنیده شوند و همسرشان احساسات آنها را درک کند. یکی از عللی که باعث سرد شدن رابطه زوجین می‌شود، عدم توجه به نیازها و احساسات یکدیگر است. مردان اغلب به دلیل غرور یا دلایل دیگر، به اندازه کافی توجه به همسرشان نمی‌کنند. در نظر داشته باشید که بسیاری از موضوعات مرتبط با احساسات و درک کردن را بهتر است تا قبل از ازدواج مورد بررسی قرار دهید.

در یک ازدواج موفق زوجین با یکدیگر تعامل زیادی دارند و عواطف و احساسات یکدیگر را مهم می‌دانند. توجه کردن معنای گسترده‌ای دارد و یکی از ده ابعاد آن این است که احساسات همسرتان را بشناسید و به آن‌ها ارزش دهید. هنگامی که همسر شما به عواطف شما توجهی نکند و یا کاملا نسبت به آن بی‌تفاوت باشد بهتر است بدانید که با بی‌توجهی از جانب همسر خود مواجه شده‌اید.

دوری کردن از رابطه جنسی

یکی از نشانه‌های بی توجهی مرد به زن دوری کردن از رابطه جنسی است. ما می‌دانیم که رابطه جنسی تأثیر قابل توجهی بر رابطه عاطفی زوجین دارد و سلامت روابط عاطفی و جنسی به یکدیگر وابسته هستند. اگر مرد از رابطه جنسی دوری کند و نخواهد همسرش را به لذت جنسی برساند، زوجین ممکن است دچار سردی در رابطه شوند و با مشکلات و اختلافاتی مواجه شوند. بنابراین، مهم است که زوجین حتماً از جلسات مشاوره زناشویی بهره‌مند شوند. داشتن رابطه جنسی خوب یکی از دلایلی است که می‌تواند شما و همسرتان را بایکدیگر نزدیک نگه دارد. در صورنی که همسرتان از برقراری رابطه دوری کند و یا دیگر به نیازهای جنسی شما توجهی نداشته باشد می‌توانید متوجه بی‌توجهی در او شوید.

یکی از راه‌هایی که می‌تواند کیفیت رابطه عاطفی و جنسی زوجین را افزایش دهد، ابراز علاقه در طول روز بین زن و مرد است. اغلب مردان از ابراز علاقه خود، به صورت کلامی و یا فیزیکی، امتناع می‌ورزند، در حالی که این امر می‌تواند بسیار در بهبود روابط این دو مؤثر باشد. با این حال در نظر داشته باشید که بهتر است برای تشخیص دقیق علت بی میلی و اجتناب از رابطه جنسی با یک متخصص مشورت کنید چون گاهی ممکن است خبر از یک بیماری یا مشکلی دیگر وجود داشته باشد.

عدم احترام به زوج مقابل

یکی از نشانه‌های بی توجهی مرد به زن، عدم احترام به نظرات همسرش است. در هر رابطه عاطفی با پارتنر یا همسر، طرفین به درک و پذیرش نیاز دارند. اگر زن از طرف همسرش این درک و پذیرش را نبیند و نظرات و دیدگاه‌هایش توسط مرد مورد توهین قرار گیرد، ممکن است دچار دلشکستگی و آزردگی خاطر شود. احترام گذاشتن اساس بقای یک رابطه است و باعث می‌شود که زوجین همواره دارای حریم شخصی در یک رابطه باشند. هنگامی که همسرتان مدام به شما بی احترامی کند و یا سعی در تحقیر کردن شما یا خانواده‌تان را داشته باشد؛ این بی احترامی‌ها به نوعی بی‌توجهی به اساس رابطه تلقی می‌شود.

عدم پذیرش مسئولیت در قبال اشتباهات

یکی از نشانه‌های رشد در رابطه عاطفی، چه در زندگی مشترک و چه در رابطه با پارتنر، این است که هر دو طرف به هنگام اشتباه کردن، مسئولیت خود را بپذیرند و اشتباه را به بپذیرند، به جای اینکه طرف مقابل را مقصر همه چیز بدانند. یک زوج بالغ می‌دانند که یک اشتباه در بیشتر اوقات دو طرفه است و به جای اینکه انگشت اتهام خود را در برابر همسرش بگیرد، این بلوغ را در خود می‌بیند که مسئولیت اشتباهش را بپذیرد. هنگامی که همسر شما مدام با هر اختلاف و یا بروز اشتباهی، شما را مسبب آن بداند بهتر است بدانید که این رابطه با مشکل جدی مواجه شده است. یکی از نشانه‌های بی توجهی مرد به زن، عدم پذیرش مسئولیت در قبال اشتباهات می‌باشد.

عدم ابراز احساسات و محبت

یکی از نشانه‌های بی توجهی مرد به زن نداشتن احساست نسبت به همسر است. بطور طبیعی، مردی که عاشق همسرش است، با دیدن او بسیار خوشحال می‌شود و لبخند می‌زند. او سعی می‌کند با نگاه‌های عاشقانه، عشق و علاقه‌اش را به همسرش نشان دهد. اما زمانی که مرد بی‌توجه به همسرش باشد، از دیدن همسرش هیجان زده نشده و زیبایی همسرش را یادآور نمی‌شود. یکی از نمادهای بی توجهی مرد به زن، عدم توجه به احساسات زن است.

به همین دلیل، برای او اهمیتی ندارد که زن از او عصبانی باشد یا خیر. این رفتار باعث می‌شود که زن ناراحت یا عصبانی شود، به عنوان مثال با انجام کارهایی که زن دوست ندارد یا با بیان حرف‌هایی که زن را آزرده می‌کند، حتی اگر شوخی باشد سعی می‌کند تا این بی‌تفاوتی را به تصویر بکشد.

در نظر داشته باشید که گاهی عدم ابراز احساسات به دلایل مختلفی مانند وجود یک اختلال نیز ممکن است رخ دهد. اگر مردی بستر و یا زمینه یک بیماری روای را داشته باشد و با بودن در یک محیط ایجاد کننده، این بیماری بروز پیدا کند ممکن است که از بیان و ابراز احساسات اجتناب کند. به همین دلیل برای در نظر گرفتن این موارد سعی کنید تا حتما هشیار بوده و از یک متخصص کمک بگیرید.

موضوعات مرتبط : روانشناسی نگاه مردان

زیبایی‌های همسرش را نمی‌بیند

همه زنان حق دارند که زیبایی خود را احساس کنند و بدانند که کسی آن‌ها را دوست دارد. نادیده گرفتن زن نشانه‌ای از بی احترامی به اوست، زیرا زن احساس می‌کند که دوست داشتنی نیست و خود را کمتر از دیگران می‌داند. وقتی مرد، زیبایی‌های همسرش را به او یادآوری کند و سعی در حفظ این احساس داشته باشد، این باعث خوشحالی و لبخند زن می‌شود. اگر مرد این کار را انجام ندهد، زن ممکن است احساس شکستگی کند و اعتماد به نفس خود را از دست دهد.

زنان به صورت طبیعی نسبت به مردان حساس‌تر و احساسی هسند به همین خاطر نیاز بیشتری به شنیدن جملات زیبا و یا لمس شدن از جانب همسرشان دارند. هنگامی که شما این موارد غریزی زنان را نادیده بگیرید سبب شکل گیری احساس بی‌توجهی در وی خواهید شد.

تنهایی سپری کردن اوقات فراغت

یکی از نشانه‌های بی توجهی مرد به زن، تنهایی سپری کردن اوقات فراغت است. بدون شک، هر مرد عاشقی پس از پایان دادن به کارهای روزانه‌اش در محل کار، علاقه‌مند است که با همسرش روز باقی‌مانده را سپری کند. اما مردانی که به همسرشان بی‌توجه هستند، ترجیح می‌دهند اوقات فراغت خود را به تنهایی یا با دوستانشان خارج از خانه سپری کنند. این باعث می‌شود که زنان احساس تنهایی کنند و نتوانند به بهترین شکل به امور روزمره خود بپردازند. هنگامی که مردی به وقت گذراندن با شما علاقه داشته باشد بعد از انجام کارهای روزانه به خانه می‌آید اما وقتی به صورت مستقیم به شما می‌فهماند که تمایلی برای خانه آمدن ندارد بهتر است برای احیای رتبطه خود فورا با یک روانشناس مشورت کنید.

خیانت کردن

یکی از نشانه های بی توجهی مرد به زن، خیانت است. خیانت تنها به معنای برقراری رابطه جنسی یا ارتباط مخفیانه با جنس مخالف نیست. حتی اگر زن و مرد به دور از چشم همسرشان کاری را انجام دهند که در مقابل همسرشان انجام نمی‌دهند یا از آن خودداری کنند، نیز این موضوع به عنوان خیانت شناخته می‌شود. بنابراین، اگر مرد به دور از همسرش با کارهایی که می‌داند همسرش را ناراحت می‌کند، سر و کار دارد، این نیز به عنوان بی‌توجهی و خیانت به همسرش در نظر گرفته می‌شود. هرچند که خیانت ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد با این حال بهتر است بدانید که اوج بی‌توجهی یک مرد با خیانت کردن تکمیل می‌شود.

انتقادهای بی ادبانه

یکی از نشانه‌های بی توجهی و کم احترامی مردان به زنان، انتقاد به جای قدردانی از تلاش‌ها و زحمات زنان است. این انتقاد ممکن است به دلیل کارهای زنان در خانه باشد، یا به دلیل ظاهر و اندام آن‌ها، به عنوان مثال پرسش درباره چرا زیاد چاق یا لاغر هستند، چرا ظروف شسته نشده‌اند و غیره.

از دیگر نشانه‌های بی توجهی مرد به زن، انتقادهای بی ادبانه است.

 تمام این موارد باعث کاهش ارزش وجودی زن می‌شوند و زن تنها به عنوان یک فردی که کارها و وظایفش را به اتمام رسانده و به نظر همسرش جذاب و دوست داشتنی است، خود را می‌بیند. اما این تصور نادرستی است و باید به زنان یادآوری شود که ارزششان بیشتر از این است و باید به خودشان احترام بگذارند. انتقادهای تحقیر آمیز می‌توانند به مرور زمان سبب سردی و از دست دادن اعتماد به نفس در زنان شود. به همین دلیل اگر از جانب همسر خود با بی‌احترامی و یا انتقادهای شدید قرار گرفتید بهتر است با او در این باره صحبت کرده و اساس یک رابطه زناشویی موفق را به وی یاداوری کنید.

بی توجهی به حرف‌های زن

یکی از نشانه‌های بی توجهی مرد به زن، نشنیدن حرف‌های پارتنر است. مردانی که به همسرشان بی توجه هستند، به حرفهای زن اهمیتی نمی‌دهند و به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار آن حرف را نشنیده یا از خاطرشان رفته است به نوعی منعکس کننده بی توجهی و بی تفاوتی هستند. گاهی بعضی از زنان با این شکایت به روانشناسان مراجعه می‌کنند که هنگام حرف زدن با همسرشات احساس می‌کنند با دیورا حرف می‌زندد. یک گفتگوی سالم میان زوجین باید دارای تکاپو و فعال بودن باشد. صحبتی که شما فقط گوینده باشید و همسرتان یک شنونده به هیچ عنوان صحبت مفید و سرزنده‌ای نیست. در این مواقع، خوب است که زن از مرد سوال کند و با این کار، میزان توجه مرد را بالاتر ببرد تا به حرف‌هایش گوش فرا دهد.

موضوعات مرتبط : از چه مردانی باید طلاق گرفت

راه‌های عمیق‌تر شدن رابطه

راه‌های عمیق‌تر شدن رابطه

همانطور که گفته شد، یکی از راه‌های عمیق‌تر شدن رابطه عاطفی و جنسی زوجین، این است که در طول روز به یاد یکدیگر باشند و به زیبایی‌ها، مهربانی‌ها و خصوصیات اخلاقی مثبت همدیگر اشاره کنند. اگر مرد به این موضوع توجه نکند، رابطه با همسرش به مرور زمان دچار تزلزل می‌شود و ممکن است به طلاق عاطفی منجر شود. بانوان دوست دارند در طول روز از طرف همسرشان تعریف شده و زیبایی‌هایشان یادآوری شوند. این نیز برای مردان هم صادق است و نیاز است که بانوان زیبایی‌ها و تلاش‌های مرد را یادآور شده و از او قدردانی کنند.

لازم به ذکر است که در مقاله نشانه‌های بی توجهی مرد به زن اشاره کنیم بی‌توجهی بسیاری از مردان بی دلیل نیست و بهتر است قبل از اینکه به همسر خود بگویید که نسبت به شما بی تفاوت شده است، نگاهی به خودتان بیندازید و سپس از فرد مقابل انتظار داشته باشید. برای مثال زنی که به نیازهای همسر خود توجه نمی‌کند، به آراستگی خود تهمیت نمی‌دهد و یا اینکه بیشتر وقت خود را با موبایل سپری می‌کند به صورت ناخوداگاه باعث می‌شود تا مرد نسبت به خودش بی‌تفاوت شود. با وجود همه این‌ها در این بخش، قصد داریم به راهکارهایی اشاره کنیم که می‌توانند به شما در برقراری رابطه‌ای کیفیت‌تر و نزدیک‌تر با همسرتان کمک کنند.

صحبت کنید

لطفاً با همسر خودتان به صورت فعالانه و مفید صحبت کنید، ناراحتی‌هایتان را به صورت صریح و واضح بیان کنید. از ایما و اشاره و یا رفتارهای نمایشی خودداری کنید، زیرا مردان نمی‌توانند نیت اصلی شما را در این رفتارها تشخیص دهند. برای اینکه مطمئن شوید که پیام شما به درستی رسیده است، بهتر است با آنها به صورت صریح و مشخص صحبت کنید. بیشتر مشکلاتی که میان زوجین به وجود می‌آید این است که زوجین توانایی صحبت کردن به صورت سازنده را ندارند یعنی با مهارت‌های ارتباطی به خوبی آشنا نیستند.

صحبت کردن یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر زوجی باید در رابطه زناشویی خود از آن استفاده کند. صحبت کردن باعث درک بیشتر شما و همسرتان می‌شود. شاید زنان بتوانند معنای صحبت کردن یکدیگر را در لفافه حرف زدن متوجه شوند اما مردان نمی‌توانند در ایما و اشاره متوجه منظور شما شوند.

برای جلوگیری از بروز نشانه‌های بی توجهی مرد به زن تلاش کنید به عنوان همسر خوب و شنونده‌ای شناخته شوید. گاهی اوقات مردان به شما توجه نمی‌کنند و به حرف‌های شما گوش نمی‌دهند. با این حال، تمرین کنید که خودتان هم به خوبی گوش دهنده باشید و با این کار به همسرتان یادآوری کنید که چقدر گوش دادن به مهارتی مهم است. زمانی را برای صحبت با همسرتان اختصاص دهید و حتی می‌توانید محل گفتگو را تغییر دهید تا در محیطی عاشقانه و جذاب با او صحبت کنید.

انتظارات خود را شفاف بیان کنید

شفافیت کامل در بیان انتظارات خود از همسرتان بسیار مهم است. باید به وی بگویید که چه نیازها و خواسته‌هایی از او دارید و از او بخواهید که به آن‌ها توجه کند. نیازی به پنهان کردن واقعیت خود نیست و نباید خود را برای دوست داشته شدن از طرف همسرتان تغییر دهید. بلکه باید واقعی باشید و با او صادق باشید. صداقت شما می‌تواند به همسرتان نشان دهد که در هر موقعیت چه احساسی دارید.

بسیاری از زوجین برای کسب مقبولیت و یا تایید از جانب همسر خود سعی می‌کنند تا به صورت غیر مستقیم و یا اینکه از طریق دیگران خواسته خود را به همسرشان منتقل کنند. چنین موضوعی در گذر زمان باعث خواهد شد تا میان شما  همسرتان دنیایی از حرف‌های نگفته باقی بماند. به همین دلیل از بیان خواسته‌های خود نترسید و اگر موضوعی شما را ازرده می‌کند به صورت مستقیم با همسرتان در این باره حرف بزنید.

دریافت راهنمایی از مشاوران

دریافت راهنمایی از روان‌شناسان متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا با استفاده از روش‌های کاملاً موثر و تخصصی، توجه همسرتان را به خود جلب کنید و از بروز نشانه‌های بی توجهی مرد به زن جلوگیری نمایید. گاهی اوقات، بی‌توجهی و بی‌احساسی مردان، مشکلاتی ریشه در دوران کودکی یا ژنتیکی آن‌ها دارند و برای بررسی این مسئله به صورت تخصصی، نیاز به درمانگر دارند. همانطور که در متن این مقاله نیز به آن اشاره کردیم در صورتی که همسر شما در محیطی استرس‌زا و یا شرایط بحرانی قرار گیرد ممکن است تا به دلیل برهم خوردن تعادل روحی نتواند تمرکز و توجه خود را به سمت شما جلب نماید.

کلام آخر

با توجه به مواردی که گفته شد امیدواریم تا با دلایل و راهکارهای تقویت رابطه به خوبی آشنا شده باشید. در صورتی که از جانب همسر خود مورد بی اعتنایی قرار گرفتید و به دنبال راه چاره بودید تنها کافی است با مشاوران و متخصصان ما در مرکز مشاورکده تماس بگیرید.

این مطلب چقدر برات مفید بود؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

مشورت نیاز داری کلیک کن!