زندگی بعد از طلاق برای مرد

زندگی بعد از طلاق برای مرد

باید توجه کنیم که زندگی پس از طلاق برای مرد و زن با یکدیگر متفاوت است. هر دو پس از جدایی با موقعیت های متفاوتی روبرو می شوند و سبک زندگی شان نیز با یکدیگر تفاوت دارد. به طور کل، نحوه زندگی مردان پس از طلاق با زنان متفاوت است و باید در این مورد صحبت کرد. بیشتر مردان پس از طلاق به شکل‌های مختلفی به زندگی نگاه می‌کنند. به عنوان مثال، برخی از آن‌ها زندگی پس از طلاق را به عنوان آزادی می‌بینند، در حالی که برخی دیگر احساسات منفی را در پی طلاق تجربه می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم تا به شما اطلاعاتی درباره زندگی بعد از طلاق برای مرد ارائه دهیم؛ تا انتها با ما همراه باشید.

زندگی بعد از طلاق برای مرد چگونه پیش میرود

واکنش زنان و مردان بعد از طلاق کاملا با یکدیگر متفاوت است. زنان بیشتر درگیر مسائلی مانند افسردگی و احساس ناکامی می‌شوند و از طرفی مردان ئچار خشم، پرخاشگری و یا تحلیل رفتن عزت نفس می‌گردند. پرداختن و اهمیت دادن به موضوع و دلیلی که سبب جدایی در مردان شده است برای کشف احساساتی که بروز پیدا می‌کند بسیار مهم و دارای اهمیت است. مردان بعد از طلاق به صورت طبیعی با مشکلاتی مربوط به اداره خانه، تربیت فرزندان، موضوعات مالی بعد از طلاق، خجالت و یا شرمنگی در جمع دوستان رو در رو می‌شوند.

بهتر است در ابتدا هنگامی که طلاق گرفتید به این موضوع فکر کنید که چه احساسی دارید و چگونه می‌توانید از احساسات منفی که با آن درگیر هستید نجات پیدا کنید. در صورتی که به احساسات خودتان توجه نکنید ممکن است این عواطف به شکل‌های بسیار مختلفی بروز پیدا کند و سبب ایجاد مشکلات جدی‌تری در شما شود.  بعضی مردان پس از طلاق به گونه‌ای آسیب روحی می بینند که به خودکشی روی می‌آورند یا به سوی مصرف مواد مخدر و الکل کشیده می‌شوند. برخی از مشکلاتی که مردان پس از طلاق با آنها مواجه می شوند شامل:

✔️ احساس ناامیدی

✔️ افزایش وزن بیش از حد

✔️ رفتارهای مخرب و خطرناک برای سلامتی

✔️ افسردگی و احساس بی‌اشتهایی

✔️ اضطراب و نگرانی‌های زیاد

✔️ افکار خودکشی و تمایل به خودآسیبی

✔️ سوءمصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن‌ها

✔️ مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های الکلی و اثرات منفی آن‌ها بر سلامتی، است.

در نظر داشته باشید که هر کدام از اثرات فوق در موضوع زندگی بعد از طلاق برای مرد با توجه به سن، مدت زمان زندگی مشترک و سایر علل در مردان کاملا متغیر است.

موضوعات مرتبط : طلاق بهتر است یا تحمل

مشکلات مردان بعد از طلاق

با تأکید بر واقعیت جامعه، متأسفانه باید بگوییم که بسیاری از افراد فکر می‌کنند پس از طلاق، تنها زنان با مشکلات و آسیب‌های روحی و روانی مواجه می‌شوند. اما در واقع، بسیاری از مردان نیز پس از طلاق با مشکلات و آسیب‌هایی روبرو می‌شوند که بعضا اثرات آن در جامعه دیده می‌شود. در ادامه به بعضی از مشکلاتی که برای مردان اتفاق می‌افتد اشاره می‌کنیم:

لطمه وارد شدن به اعتماد به نفس

یکی از مهم‌ترین اثراتی که طلاق نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز دارد، مربوط به بحث اعتماد به نفس می‌شود. اعتماد به نفس بعد از طلاق به صورت طبیعی به دلیل ایجاد تحول بزرگی مانند تنها شدن و فروپاشی خانواده اتفاق می‌افتد اما نکته دارای اهمیت این است که افراد مهارت مقابله با این مشکل را کسب کرده باشند. مشکلات مدیریت جوانب و ابعاد مختلف زندگی پس از طلاق، وجه اجتماعی مرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مردان از شنیدن کلمه “مطلقه” ترس دارند و از قضاوت اطرافیان نیز می‌ترسند. عدم دریافت توجه و محبت از اطرافیان به مانند گذشته، می‌تواند احساس تنهایی و ناامیدی را در مردان ایجاد کند. همچنین، احتمال ورود به روابط ناکارآمد و اشتباه نیز وجود دارد که می‌تواند به مشکلات ازدواج مجدد منجر شود.

در موضوع زندگی بعد از طلاق برای مرد، متاسفانه نگاه و دید منفی جامعه به موضوع طلاق باعث می‌شود که مردان این موضوع را از دوست و یا همکار خود مخفی نگه دارند. ترس از برچسب زنی و دید منفی جامعه از بزرگترین‌ ترس‌های مردان پس از طلاق است. علاوه بر این مردان احساسات و عواطف زیر را نیز تجربه خواهند کرد.

  • احساساتی مانند غم و اندوه، تنهایی و دوری از دیگران، احساس گناه و…
  • پس از طلاق، ترس از عدم جذابیت، کاهش اعتماد به نفس در مردان، کاهش عزت نفس، ناتوانی در برقراری ارتباط موثر با زنان و…
  • کاهش انگیزه در مردان، افکار خودکشی و گاهی اقدام به آن، کاهش درآمد به دلیل فشارهای روانی و اضطراب و یا پرداخت مهریه
  • مشکلات و ناراحتی‌های جنسی مانند عدم تامین نیازهای جنسی مثل گذشته.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که زندگی پس از طلاق برای مردان آسان نیست و آن‌ها ممکن است پس از جدایی از همسر، علاوه بر احساسات منفی، با مشکلاتی در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود روبرو شوند. بهتر است نکاتی را برای مردان پس از طلاق مطرح کنیم که به آنها کمک می کند تا بدون آسیب دیدن یا حداقل با کمترین میزان ناراحتی و مشکل، زندگی خود را ادامه دهند و اختلالی در زندگی شان ایجاد نشود.

ناسازگاری با زندگی مجردی

زندگی بعد از طلاق برای مرد آسان نیست. مردان باید پس از جدایی از همسر مورد علاقه خود باید به خودشان زمان بدهند تا بتوانند واقعیت را بپذیرند و پس از درک ماجرا، از میزان ناراحتی های خود کاسته و به پیشرفت خود بپردازند. بهتر است به جای تمرکز بر پیدا کردن مقصر، به این فکر کنند که چگونه می‌توانند بهتر زندگی کنند و احساس بهتری داشته باشند و وابستگی خود را به آدمی که روزی همسرش بوده، کم کنند. درست است که بعد از طلاق روتین و سبک زندگی تغییر می‌کند اما اگر مردی نتواند با این موضوع به خوبی کنار بیاید نمی‌تواند طبیعتا با زندگی مجردی سازگاری پیدا کند.

مردان هنگامی که متاهل هستند در انجام کارهای خانه، مدیریت مالی و یا حتی تربیت فرزندان به میزانی که همسر خود در انجام این فعالیت‌ها تلاش می‌کند نقشی ندارند به همین دلیل بعد از طلاق با موجی از وظایف بیشتر مواجه می‌شوند. موضوعی که در این قسمت باید به آن توجه داشته باشیم این است که بهتر است برای سازگاری با وضعیت بعد از طلاق عجله نداشته باشید و کمی صبر کنید. شما می‌توانید برای هضم این موضوع از یک روانشناس متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

افسردگی، عاملی مشکل زا بعد از طلاق مردان

زندگی بعد از طلاق برای مرد می‌تواند در بعضی از مواقع منجر به بروز اختلالات شود. به همین خاطر برای مردان بسیار مهم است که بپذیرند ممکن است پس از جدایی، آسیب ها و احساساتی مانند غم را تجربه کنند. آنها نباید خود را سرزنش کنند یا به خود اجازه دهند که در گذشته گرفتار شوند. به جای آن، آنها باید با کار بر روی مهارت‌ها و بهبود حال خود، تمرکز کنند. در این میان احساسی مانند غم زیاد می‌تواند منجر به افسردگی در افراد شود. افسردگی یکی از عللی است که می‌تواند کارکردهای اجتماعی و فردی افراد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. بی میلی، بی رمقی، ناراحتی، کسلی و … همگی از نشانه‌هایی است که می‌تواد خبر از افسردگی دهد. در صورتی که حضانت فرزندان با شما است بهتر است اجازه ندهید تا در این وضعیت افسردگی باقی بمانید و فورا از یک متخصص کمک بگیرید.

یکی از فاکتورهایی که می‌تواند بر میزان و شدت افسردگی در مردان تاثیر بگذارد مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی است. باید توجه داشت که مصرف نوشیدنی‌های الکلی و یا راهکارهای نامناسب دیگر، تنها به طور موقت حال فرد را بهبود می‌بخشند و در طول زمان، احساسات منفی فرد را شدیدتر می‌کنند. بنابراین، بهتر است فرد از راه‌های سریع برای فراموش کردن همسر یا بهبودی اجتناب کند و برای بهبودی و کمک گرفتن از یک مشاور کمک بگیرید.

باید توجه داشت که مصرف نوشیدنی‌های الکلی یا استفاده از راهکارهای نامناسب دیگر، تنها به طور موقت حال فرد را بهبود می‌بخشند و در طول زمان، احساسات منفی فرد را شدیدتر می‌کنند. بنابراین، بهتر است فرد از راه‌های سریع برای فراموش کردن همسر یا بهبودی اجتناب کند.

پذیرش اشتباهات

زندگی بعد از طلاق برای مرد سراسر تجربه است. در طول دوره طلاق، مردان باید خود را و اهمیت و ارزش وجودی‌شان را تلاش کنند تا به خود یاداوری کنند و اشتباهات خود را به صورت فردی و با کمک روانشناس شناسایی و پذیرش کنند. آنها باید با یادگیری مهارت‌های لازم، این اشتباهات را در خود کاهش دهند. به عنوان مثال، باید پرخاشگری و حسادت را کاهش دهند تا در روابط بعدی خود، این اشتباهات دوباره مشکل ساز نشوند. فقط فکر کردن به اشتباهات کافی نیست، بلکه مردان باید به مهارت های لازم برای حل و برطرف کردن این اشتباهات پرداخته و پس از پذیرش آنها، به رفع آنها بپردازند.

با توجه به آمارهای موجود می‌توان دریافت که دلیل بیشتر طلاق‌ها، عدم توانایی زوجین در حل مشکلات بین خود است. مقصر جلوه دادن همدیگر و یا پرخاشگری یا ناتوانی در بخشش اشتباهات از مشکلاتی است که سبب طلاق و جدایی می‌شود. به همین دلیل مردانی که طلاق گرفته‌اند بهتر است برای جلوگیری از تکرار یک اشتباه حتما بعضی از مهارت‌هایی مانند خودشناسی، توانایی در بخشش و مهارت‌های ارتباطی را در خود پرورش دهند تا بعد از ازدواج درگیر این موضوع و مسائل نشوند. علاوه بر موارد نام برده کنترل خشم و عصبانیت نیز از موضوعاتی است که دلیل جدایی می‌شود و کار کردن بر روی این مهارت می‌تواند به شما کمک بزرگی کند.

انزوا در مردان

زندگی بعد از طلاق برای مرد نباید با انزوا همراه باشد. نباید فکر کرد که دوری از دیگران، تنها راه نجات است. برخی مردان پس از طلاق، فکر می‌کنند که بهتر است ارتباطاتشان را با دیگران قطع کنند یا از آن‌ها دوری کنند، زیرا از پرسش‌ها و حرف‌های آن‌ها می‌ترسند. اما هر چه بیشتر از دیگران دوری کنند، افکار منفی بیشتری به سراغشان خواهد آمد و این می‌تواند باعث بروز آسیب‌های روحی برایشان شود. بنابراین، دوری از دیگران تنها راه نجات نیست و باید به دنبال راه‌های دیگری برای حل مشکلات خود با دیگران باشیم. آموزش و یادگیری مهارت‌های جرئت‌مندی می‌تواند در این رابطه به شما کمک نماید تا بتوانید از پس مشکلات خود بربیایید.

بهتر است طرز فکر خود را با کمک یک مشاور تغییر دهید زیرا طلاق یک تابوی وحشتناک نیست و گاهی ادامه دادن یک زندگی اشتباه بسیار وحشتناک‌تر است.

در دام ارتباطات ناسالم گرفتار نشوید

همانطور که قبلا اشاره شد، مردان باید اشتباهات خود را به خوبی برطرف کنند و پس از بهبود وضعیت روحی و جسمانی خود، با کمک روانشناس، میزان اشتباهاتشان را کاهش دهند و وارد رابطه جدید شوند. این مهم است که مردان به خودشناسی پرداخته و خود و نیازها و علاقمندی هایشان را بهتر بشناسند تا بتوانند انتخاب خوبی برای شروع زندگی و ازدواج مجددشان داشته باشند.

برخی مردان پس از طلاق و جدایی، به دنبال بهبود حال خود هستند و معتقدند که ارتباط با زنان دیگر می‌تواند به آنها کمک کند. با این حال، بهتر است که مردان به خودشان زمان بدهند و بلافاصله پس از جدایی وارد رابطه جدیدی نشوند، زیرا احتمال آسیب دیدن مجدد نیز افزایش می‌یابد. استفاده از جلسات مشاوره پس از طلاق برای مردان بسیار مفید است. این جلسات می توانند به آنها کمک کنند تا با احساسات غم و اندوه خود به خوبی روبرو شوند و اتفاقی که رخ داده را بپذیرند.

زندگی بعد از طلاق برای مرد باید به آرامی و با پذیرفتن احساسات همراه باشد. مردان معمولاً ناراحتی ها و احساسات منفی خود را کمتر نشان می دهند، بنابراین مراجعه به روانشناس می تواند به آنها کمک کند تا احساس و حال بهتری را تجربه کنند. زندگی پس از طلاق برای مردان ممکن است سخت باشد، اما با کمک مشاوره و خودشناسی، آنها می توانند به رابطه جدیدی وارد شوند. وارد شدن به یک رابطه اشتباه نه تنها می‌تواند به روحیات شما صدمه وارد کند بلکه برای پارتنر شما نیز منفی و مخرب می‌تواند باشد.

اهمیت تغذیه در بهبود وضعیت روحی مردان

برای بهبود وضعیت روحی و روانی خود، مردان باید به تغذیه‌ی سالم و اصولی توجه کنند. مصرف مواد غذایی نامناسب و یا غذاهای فست فودی می‌تواند باعث بروز افکار منفی شدیدتری در مردان شود. بنابراین، در این مدت که مردان به دنبال بهبود وضعیت روحی و روانی خود هستند، باید از مصرف مواد غذایی نامناسب و حتی غذاهای فست فودی خودداری کنند. بهتر است به دنبال یک سبک زندگی بهتر برای خود باشید. مردان می‌توانند در هنگام تنهایی ورزش کنند و با تحرک و ورزش، علاوه بر احساس شادی و نشاط، به وزن ایده‌آل خود هم برسند. ورزش می‌تواند احساساتی مانند افسردگی و گوشه‌گیری را در مردان پس از طلاق کاهش دهد.

کلام آخر

زندگی بعد از طلاق برای همه مردان سخت است و نمی‌توان منکر این موضوع بود. اما مطلبی که ما تلاش داشتینم در این مقاله به شما بگوییم این است که سعی کنید تا با استفاده از تکنیک‌های روانشناسان ماهر و کمک گرفتن از آن‌ها این دوره را برای خود آسان‌تر سپری کنید و درگیر بحران نشوید. در کل، توصیه می‌شود که مردان حتما از خدمات روانشناسی از جمله مشاوره با متخصصان مجرب استفاده کنند و با آن‌ها صحبت کنند تا بتوانند به حال روحی بهتری دست یابند. ماندن در شرایط افسردگی و تنش می‌تواند کاکردهای شما را به شدت کاهش دهد. در صورت نیاز، کمک گرفتن می‌تواند به انتخاب درستی برای شروع زندگی مشترک مجدد کمک کند.

این مطلب چقدر برات مفید بود؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

مشورت نیاز داری کلیک کن!