مشاوره روانشناسی فردی

روانشناسی فردی بر گرفته از عقاید و تعریف آلفرد آدلر نام گذاری شد. که در آن به مباحثی چون نظریه شخصیت، فلسفه زندگی و مدل آسیب شناسی پرداخته می شود. این علم به بررسی جنبه های مختلف زندگی شخصی افراد می پردازد. روانشناسی فردی به شما کمک می کند تا با ارتقای شخصیت و خصوصیات فردی بتوانید گاهی درست در روابط اجتماعی خود بردارید. در این مقاله سعی می کنیم با ارائه اهمیت مشاوره در مورد توسعه فردی چند گام مهم که به شما کمک می کند تا به مقصد مورد نظر برسید را مطرح نماییم.

مطالبی که با دانستن‌شان و عمل کردن به آنها میتوانید اعتماد به نفستان را بهبود ببخشید و یک زندگی با کیفیت و بهتر را تجربه نمایید. برای داشتن توانمندی و مهارت‌های شخصی باید مراحل لازم را انجام دهید و تصمیمات درست را در زمان درست بگیرید. مشاوره در زمینه توسعه فردی به شما ذهنیت شفاف را می‌دهد، تصمیمات درست‌تان را از نادرست تفکیک کرده تا آینده‌ای مطلوبی را برای خود رقم زنید.

پیشنهاد میکنیم که از مشاوره افسردگی این مرکز استفاده کنید.

هرچند خانواده، دوستان، مدرسه و اطرافیان تاثیر زیادی در شکل‌گیری خصوصیات فردی و شخصیت‌تان شما دارند اما توجه به یکسری موارد در توسعه فردی نقش به سزای دارد. مشاوره در مورد توسعه فردی یکی از کارهایی است که می‌توانید در این مرحله از زندگیتان انجام دهید تا گام در راه درست قرار دهید، همه آینده شغلی شما وابسته به مهارت‌هایی است که تا بزرگسالی به دست می‌آورید در ادامه مقاله به اهمیت مشاوره در زمینه توسعه فردی می پردازیم.

علت اهمیت روانشناسی فردی

علت اهمیت روانشناسی فردی

شما میتوانید از طریق اهمیت دادن به توسعه فردی و کمک گرفتن از یک مشاوره خوب به مسایلی برسید که ادامه یک زندگی موفق را باعث می شود.

1-خودشناسی

خودشناسی، برای کسب موفقیت در ابعاد مختلف زندگی همچون ارتباطات انسانی، عاطفی، خانوادگی، شغلی و اجتماعی بسیار لازم و ضروری است. توسعه‌ی فردی منجر به خود آگاهی می شود. یعنی می‌فهمید که واقعا کی هستید و ارزش‌ها، اعتقادات و هدف‌هایتان در زندگی چه چیزهایی می باشد. شما میتوانید از طریق این شناخت اهداف و مقاصد خودتان را دنبال نمایید. وقتی که اهدافتان را دنبال کردید، به همان اندازه‌ی رسیدن به مقصد از زندگی لذت ببرید.

2-پیدا کردن راه درست

وقتی که خودآگاهیتان را به اندازه‌ی کافی باشد، در مورد چیزهایی که می‌خواهید به دست بیاورید اطمینان بیشتری خواهید داشت و تصمیم‌گیری برای شما راحتر خواهد بود. از طرفی کارهایی که خیلی وقتتان را تلف می‌کردند، دیگر به لیست کارهای روزانه‌تان راه پیدا نمی‌کنند. چون می‌دانید این کارها شما را به سمت هدفتان پیش نمی‌برند و ارزش وقت گذاشتن را ندارند. پس به راحتی با خود آگاهی می توانید بهترین مسیر زندگی خود را مشخص کنید.

3-تمرکز بیشتر بر کارها و اقدام ها

یکی دیگر از مزایای روانشناسی فردی تمرکز بر کارهاست. وقتی شمابه توسعه فردی برسید میتوانید با اطمینان بیشتر گام بردارید. برای ادامه کارهایتان حال با اطمینانی که دارید میتوانید برنامه ریزی کنید و متناسب با الویت هایتان حرکت کنید. وقتی توسعه‌ی فردی بهتر شود، اولویت‌بندی برای کارهای مختلف راحت‌تر خواهد شد. در مورد اهداف و مقاصدتان اطمینان بیشتری دارید، می‌دانید چه می‌خواهید و با این امکاناتی که دارید کدام کارها بهترین نتیجه را برای شما به همراه دارد.

4-انگیزه‌ی بیشتر

شما با شناخت و اگاهی از خود و خواسته هایتان به راحتی میدانید که قرار است به چه چیزی برسید در نتیجه با این اگاهی و دنبال کردن خواسته هایتان مسلما شما انگیزه بیشتری برای ادامه دارید. حتی اگر کاری برای شما چندان لذت‌بخش نباشد و علاقه‌ی خاصی به انجام آن نداشته باشید، باز هم می‌دانید که چه نفعی برای شما دارد و برای انجام کارهای ضروری انگیزه‌ی بیشتری خواهید داشت.

5-عزت نفس

توسعه فردی به شما کمک می کند تا عزت نفس خود را بالا ببرید. عزت نفس یکی از فاکتورهای اصلی برای به دست آوردن شادی و موفقیت در زندگی میباشد. آدم‌های دارای عزت نفس بالا در مقابل فشارها و چالش‌های هر روزه‌ی زندگی خیلی مجهزتر هستند. کتاب‌ها و مقاله‌های زیادی برای افزایش عزت نفس وجود دارد، اما با توسعه‌ی فردی عزت نفس به میزان زیادی بالا خواهد رفت چرا که این توسعه چیزی در درون شماست نه یک محرک بیرونی.

گام های موثر در روانشناسی فردی

۱- داشتن چشم انداز مشخص. هدف مشخصی که باید در زمان مشخص به آن قایق آید چرا که هر کاری برای شروع نیاز به انگیزه و هدف دارد.
۲- برنامه‌ریزی داشته باشید. بعد از مشخص کردن هدفتان باید نحوه رسیدن به آن را مشخص کنید. این به معنی یک برنامه دقیق نیست اما راه را برایتان روشن می سازد.
۳- اقدام کنید. عملی کردن هرچیز مهمترین بخش یک کار است چرا که اگر شروع نکنید انگار نه انگار که برنامه ریزی داشتید بهترین برنامه ریزیها هم بدون اقدام بی تاثیرند.۴- در هر مرحله روانشناسی فردی پیشرفت تغییرات به دست آمده را در خود ثبت کنید. . یاداشت کنید که با گذشت زمان چه مهارت‌هایی را به دست آورده اید. بعدها با مرور این مطالب و یادداشت‌ها انگیزه‌تان را برای کسب توسعه فردی بالاتر برده و شما را در این راه مصمم‌تر خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه های مختلف از جمله خانواده، ازدواج و طلاق ، اعتیاد و فردی میتوانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره مشاوره روانشناسی در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

مشورت نیاز داری کلیک کن!