عوارض استرس و فکر زیاد و اضطراب شدید

عوارض استرس و فکر زیاد

تنش پدیده‌ای است که در زندگی همه به شکل‌های مختلفی ایجاد می‌شود. در این میان کسانی که مهارت‌های مدیریت استرس و یا سازگاری را آموخته‌اند میزان تنش کمتری دریافت می‌کنند و در مقابل کسانی که این مهارت‌ها را نیاموخته‌اند آسیب‌های روانی زیادی دریافت می‌کنند. تنش باعث ایجاد استرس، اضطراب و یا افسردگی و ناکامی در زندگی افراد می‌شود. با توجه به اهمیت پرداختن به این موضوع در این مقاله شما را با عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید آشنا خواهیم کرد؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عوارض استرس و فکر زیاد

احساس نارضایتی استرس نامیده می‌شود که به‌طور مداوم با آن روبه‌رو می‌شوید. واقعیت این است که این احساس ناشی از نویدهای نگران‌کننده و موقعیت‌هایی است که شما را به استرس مبتلا می‌کنند. هرچند، گاهی استرس می‌تواند به‌طور مثبتی به شما کمک کند و باعث شدید‌تر شدن هوشیاری و آمادگی شما برای مواجهه با خطر گردد. به‌عنوان مثال، وقتی مجبور به شرکت در یک آزمون مهم هستید، استرس به بدن شما کمک می‌کند تا کار سخت‌تری از خود انجام دهید و برای مدت طولانی‌تری بیدار بمانید. با این حال، استرس شدید و یا به طور لحظه‌ای برای درازمدت می‌تواند باعث مشکل شود.

در ادامه لیستی از مهم‌ترین عوارض مخرب استرس و فکر زیاد برایتان بازگو می‌کنیم.

کاهش تمرکز

یکی از عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید، کاهش تمرکز است. نگرانی و استرس باعث کاهش تمرکز بر روی یک موضوع خاص می‌شود و بسیاری از افراد به دلیل این کاهش تمرکز شکایت دارند؛ زیرا این مشکل می‌تواند زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار داده و باعث مشکلات مختلف در محیط کاری و آموزشی شود. هر شخصی در طول زندگی خود ممکن است با احساس بی‌قراری مواجه شود، اما افراد مبتلا به استرس، به میزان بیشتری با این مشکل مواجه می‌شوند. در بعضی از موقعیت‌ها، احساس بی‌قراری به طور نسبی طبیعی است، اما اگر به حدی شدید شود که فرد قادر به حفظ عملکرد عادی خود نباشد، حتما باید به روانشناس مراجعه کند.

ایجاد اختلالات مرتبط با خواب

رابطه دوطرفه‌ای بین استرس و اختلال خواب وجود دارد. استرس بیش از حد، کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار داده و باعث اختلال در برنامه خواب می‌شود. از سوی دیگر، کمبود خواب باعث تشدید استرس می‌شود و اختلالات خواب مانند بیدار شدن در نیمه شب و کابوس‌های شبانه، علائم استرس هستند. برهم خورد ریتم خواب از موضوعاتی است که بیشتر افرادی که با اضطراب مواجه هستند با آن درگیر و شکایت می‌کنند.

وجود خستگی بسیار زیاد

یکی دیگر از عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید، وجود خستگی است. به عنوان مثال، ممکن است به دلیل انجام کارهای سخت، مطالعه بیش از حد یا بیماری ایجاد شود. اما اگر خستگی با نگرانی و ترس همراه باشد، می‌توان آن را نشانه استرس دانست. استرس زیاد بر روی انرژی بدن تاثیر منفی دارد، زیرا می‌تواند میزان بسیاری از هورمون‌های کلیدی بدن را تغییر دهد.

کاهش میل جنسی

بسیاری از افراد در موقعیت‌هایی که استرس بسیار بالایی دارند به میل جنسی خود آسیب می‌زنند. در یک پژوهش درباره تأثیر شیوع کرونا بر سلامت باروری زنان، به عنوان مثال، ۴۵ درصد شرکت کنندگان به دلیل استرس شکایت از کاهش میل جنسی داشتند. اگر به خاطر داشته باشید در دوران کرونا به دلیل ترس از بیماری، اختلافات خانوادگی و بی‌میلی جنسی بالا رفته بود و یکی از دلایل آن وجود استرس و عدم توانایی در کنترل کردن آن بود.

افزایش احتمال ابتلا به افسردگی

عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید می‌تواند منجر به افسردگی شود. بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که استرس مداوم می‌تواند احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش دهد. در یک مطالعه بر روی ۸۱۶ زن مبتلا به افسردگی، مشخص شد که شروع افسردگی با استرس مرتبط بوده است. هنگامی که شما استرس بالایی دارید نا خوداگاه گوشه‌گیر و تنها خواهید شد. دلیل این موضوع آن است که استرس ارتباط نزدیکی با ترس دارد و این دو در واقع با یکدیگر ارتباط دارند. به همین دلیل است که غالبا افرادی که به دلیل داشتن استرس بالا عصبی هستند با افسردگی خفیف یا شدید دست و پنجه نرم می‌کنند.

ایجاد آکنه پوستی

احتمالا افرادی که همیشه درگیر استرس هستند، بیشتر از دیگران به آکنه دچار می‌شوند. دلیل این امر این است که در هنگام استرس، آن‌ها تمایل دارند صورت خود را لمس کنند و این عمل ممکن است منجر به انتقال باکتری‌ها به پوست و بروز آکنه شود. در یک مطالعه کوچک بر روی ۲۲ دانشجوی دانشگاه، شدت آکنه قبل و در حین امتحان اندازه گیری شد و نتایج نشان داد که در هنگام امتحان و بر اثر استرس، شدت آکنه افزایش می‌یابد.

فشار و انقباض عضلات گردن و پوست سر

احساس استرس باعث فشار و انقباض عضلات گردن و پوست سر می شود که در نتیجه سردرد به وجود می آید. در یک مطالعه انجام شده بر روی ۱۷۲ سرباز، ۶۷ درصد شرکت کنندگان گزارش دادند که سردردشان به دلیل تنش ناشی از استرس است.

ضعف جسمانی و بیماری

اگر به طور مداوم بیمار می‌شوید، ممکن است استرس دلیل اصلی آن باشد. استرس بر روی سیستم ایمنی بدن و توانایی آن برای مبارزه با بیماری‌ها تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود شما در برابر عفونت آسیب‌پذیر شوید. علاوه بر این، می‌تواند توانایی بدن را به منظور بهبود زخم‌ها کاهش دهد. به عبارت دیگر، استرس به‌عنوان یک عامل مهم، می‌تواند بر سلامتی شما تأثیر گذار باشد.

افزایش هورمون کورتیزول

عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول می‌شود. مزمن بودن درد با سطوح بالای استرس و افزایش هورمون کورتیزول (هورمون استرس) ارتباط دارد. در یک مطالعه، محققان افرادی که به کمردرد مزمن مبتلا بودند، با افراد سالم مقایسه کردند و به نتیجه رسیدند که سطح کورتیزول در افراد مبتلا به کمردرد بیشتر است.

ایجاد اختلال در دستگاه گوارش

یکی از اولین اعضایی که نشان دهنده علائم استرس است، دستگاه گوارش است. استرس موجب افزایش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک می شود که در نتیجه فعالیت دستگاه گوارش کند می شود و خون رسانی به آن نیز مختل می شود. بنابراین، ممکن است با مشکلاتی مانند سوزش سردل، تهوع و نفخ مواجه شوید. اختلالات دستگاه گوارش مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) یا بیماری التهابی روده (IBD) افراد را در برابر استرس حساس تر می کند.

تغییر در اشتها؛ بی میلی یا پرخوری زیاد

یکی از شاخص‌ترین نشانه‌های استرس، تغییر در اشتها است. در شرایط استرس ، ممکن است به صورتی که آن را نمی‌فهمید، دچار بی‌اشتهایی شوید یا برعکس، پرخوری کنید. تغییر در اشتها می‌تواند بر روی وزن شما تأثیرگذار باشد و باعث نوسان آن شود.

بروز تپش قلب

مطالعات چندگانه نشان داده‌اند که تپش قلب یکی از علائم ناگهانی استرس است. رویدادهای استرس‌زا باعث افزایش ترشح آدرنالین در بدن می‌شوند. آدرنالین یک هورمون است که موقتاً باعث بالا رفتن فشار خون و تند شدن ضربان قلب می‌شود.

افزایش تعریق بدن

عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید منجر به افزایش تعریق خواهد شد. عرق کردن یکی از فعالیت‌های طبیعی بدن است، اما تعریق بیش از حد می‌تواند آزاردهنده باشد. وقتی در مواجهه با شرایط استرس‌زا قرار می‌گیرید، بدن شما هورمون آدرنالین بیشتری ترشح می‌کند. این هورمون باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می‌شود و هم‌چنین باعث تعریق می‌گردد. علاوه بر این، بدن به اضطراب و استرس با تعریق از زیر بغل، کشاله ران و پوست سر پاسخ می‌دهد.

ریزش مو

در حالت طبیعی، در طول روز تقریبا ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می‌دهید. با این حال، اگر تعداد تار مویی که از دست رفته بیشتر از این باشد، باید به برهم خوردن تعادل هورمونی دقت کنید. اگر در وضعیت استرس باشید، کورتیزول بیشتر شده و هورمون‌های تیروئید و تخمدان را کنترل می‌کند، که در نتیجه ممکن است باعث ریزش مو شود. همچنین، استرس می‌تواند باعث اختلال در رشد مو شود، یعنی کشیدن ناخودآگاه و بی‌کنترل موهای سر، ابرو و سایر نواحی بدن باشد.

درد در ناحیه قفسه سینه

یکی از نشانه های عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید، درد قفسه سینه می تواند باشد. واقعیت این است که بسیاری از افرادی که به اورژانس به دلیل درد قفسه سینه مراجعه می کنند، به دلیل استرس با این مشکل مواجه شده اند. بین استرس و درد قفسه سینه، یک رابطه دوطرفه وجود دارد. درد قفسه سینه باعث افزایش استرس می شود و شدت درد آن می تواند استرس را تشدید کند. لازم به ذکر است که درد قفسه سینه به عنوان یک علامت جدی در نظر گرفته می شود و به همین دلیل، همیشه باید با پزشک مشورت شود.

انواع اضطراب و حملات پانیک

انواع اضطراب و حملات پانیک می‌تواند باعث آزاد شدن هورمون استرس در مغز شود که در طولانی مدت باعث افزایش علائمی مانند سردرد، سرگیجه و افسردگی می‌شود. وقتی با ترس و استرس مواجه می‌شوید، مغز شما به هورمون‌ها و مواد شیمیایی پاسخ می‌دهد تا در برابر عامل استرس مقاومت نشان دهد. هورمون‌های آدرنالین و کورتیزول دو نمونه از این مواد هستند. برای بدن، استرس در بعضی موارد می‌تواند مفید باشد، اما در معرض هورمون‌های استرس طولانی زمان، برای سلامت بدن مضر است. به عنوان مثال، افزایش سطح هورمون کورتیزول ممکن است منجر به چاقی شود.

اختلالات اضطراب می‌تواند منجر به افزایش ضربان قلب، تپش قلب و درد در قفسه‌سینه شود. به‌علاوه، احتمال افزایش فشارخون و بروز بیماری‌های قلبی-عروقی نیز وجود دارد. اگر شما دچار بیماری قلبی هستید، اضطراب ممکن است برای بدن شما مثل سم عمل کرده و باعث بروز بیماری عروق کرونر قلب شود.

موضوعات مرتبط : راه های نجات از افسردگی

تاثیر استرس بر بدن و علائم فیزیکی اضطراب شدید

عوارض استرس و اضطراب شدید

در ادامه اشاره‌ای به مهمترین تاثیرات عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید اشاره می‌کنیم.

تاثیر اضطراب بر روی سیستم گوارش

تاثیر اضطراب بر روی سیستم گوارش قابل توجه بوده و می تواند منجر به مشکلاتی مانند درد معده، تهوع، اسهال، کاهش اشتها و سایر ناراحتی‌های گوارشی شود. اضطراب همچنین می تواند زمینه‌ساز سندروم روده تحریک‌پذیر (Irritable Bowel Syndrome یا IBS) باشد که علائم آن شامل تهوع، اسهال و یبوست می‌شود.

ترشح هورمون‌هایی مانند آدرنالین و کورتیزول

استرس باعث ترشح هورمون‌هایی مانند آدرنالین و کورتیزول در بدن می‌شود که در کوتاه مدت، ضربان قلب و میزان تنفس را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تا مغز شما اکسیژن بیشتر دریافت کند. این موضوع مغز شما را در حالتی مناسب برای پاسخ به موقعیت‌های شدید آماده می‌کند و ممکن است در کوتاه مدت به تقویت سیستم ایمنی شما کمک کند. اما اگر شما در زندگی دائماً تنش و استرس را تجربه می‌کنید، بدن شما به درستی به حالت طبیعی بازنگری نمی‌کند و در نتیجه سیستم ایمنی شما ضعیف می‌شود و در مقابل بیماری‌ها و عفونت‌های ویروسی آسیب‌پذیرتر می‌شوید.

انقباض عضلات

وقتی تحت استرس قرار می‌گیرید، عضله‌های شما فشرده و منقبض می‌شوند تا از خود در برابر خطرات محافظت کنند. اما وقتی به آرامش می‌رسید، عضلات شما دوباره به حالت قبلی باز می‌گردند. با این حال، اگر به طور مداوم در وضعیت استرس باشید، عضلات شما ممکن است به اندازه کافی فرصتی برای بازگشت به حالت اولیه خود نداشته باشند.

وقتی عضلات به طور مداوم فشرده و انقباض می‌شوند، منجر به سردرد، کمردرد، گردن درد و درد در بدن می‌شود. این درد‌ها در صورت ادامه داشتن به مشکلات جدی‌تری مانند دریافت عوارض جانبی از مصرف قرص‌های سردرد منجر شوند. لذا آرامش و کاهش استرس می‌تواند به عنوان راه حلی تأثیرگذار برای جلوگیری از این درد‌ها و مشکلات جدی تر برای بدنتان باشد.

افزایش تنفس و نفس‌های کوتاه

عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید، افزایش تنفس است. افزایش تنفس و نفس‌های کوتاه می‌تواند در نتیجه اضطراب به وجود بیاید. اگر شما به بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) مبتلا هستید، تجربه استرس و اضطراب ممکن است منجر به نیاز به بستری شدن در بیمارستان شما شود و یا علائم آسم شما را بدتر کند.

از بین رفتن تمایلات جنسی

تأثیرات منفی اضطراب بر روی جسم و ذهن را نباید نادیده گرفت. داشتن اضطراب برای مدت طولانی باعث از بین رفتن تمایلات جنسی در افراد می‌شود. هرچند در کوتاه مدت، استرس می‌تواند تولید بیشتر هورمون تستسترون در مردان را افزایش دهد، اما با ادامه‌ی آن، سطح تستسترون کاهش می‌یابد و ممکن است تولید اسپرم را تحت تأثیر قرار دهد و باعث اختلالات جنسی یا نعوظ شود. همچنین، استرس مزمن در مردان می‌تواند باعث خطر ابتلا به عفونت‌های پروستات و بیضه شود.

تاثیر بر قاعدگی زنان

در زنان، استرس مداوم می‌تواند بر چرخه‌ی قاعدگی تأثیر بگذارد و باعث تناوب نامنظم، قاعدگی طولانی‌تر و دردناک‌تر شود. همچنین، استرس مزمن می‌تواند باعث یائسگی زودرس در زنان گردد. ضمن اینکه اثرات دیگری از جمله خستگی، خشکی پوست اطراف لب، تعریق، بی‌خوابی، بی‌رمقی و سوزن سوزن شدن بدن قابل ذکر است. به طور کلی، نباید نادیده گرفت که استرس و اضطراب متواتر ممکن است بر روی سلامتی جسم تأثیرات منفی وضع کند.

بروز اسپاسم یا تنش در عضلات روده

عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید منجر به بروز اسپاسم می‌شود که ارتباطاتی بین مغز و روده وجود دارد. به طور خاص، بسیاری از سلول‌های عصبی با روده در ارتباطند. روده تا حدودی توسط سیستم عصبی مرکزی کنترل می‌شود، به عبارت دیگر، تحت کنترل مغز و نخاع قرار دارد. استرس ممکن است باعث افزایش درد، نفخ و عدم راحتی در روده شود. همچنین، استرس می‌تواند به سرعت هضم غذا و عوارض آن نظیر اسهال و یبوست منجر شود. بیشتر از همه، استرس می‌تواند باعث بروز اسپاسم یا تنش در عضلات روده شود که می‌تواند بسیار دردناک باشد.

افزایش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

هیپوتالاموس، قسمتی از مغز است که برای کنترل چرخه قاعدگی شما، مسئولیت دارد. این قسمت از مغز به عوامل خارجی مانند ورزش، خواب و استرس حساس می باشد. در شرایط طبیعی، هیپوتالاموس، مواد شیمیایی خاصی ترشح کرده که به تنظیم سطوح هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن کمک می‌کند. استرس باعث تولید کورتیزول در بدن شما می‌شود. بسته به نحوه تحمل بدن شما نسبت به استرس، کورتیزول ممکن است باعث تأخیر، کوتاه شدن و یا حتی قطع شدن دوره قاعدگی شما بشود. همچنین، استرس می‌تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را شدت بخشد. این موضوع ممکن است باعث خون‌ریزی شدید، حملات اضطرابی و دوره‌های افسردگی در دوره قاعدگی شما شود.

شدت دادن به دیابت

عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید می‌تواند وضعیت بیماران دیابتی را به دو دلیل بدتر کند. اولا، باعث افزایش احتمال بروز رفتارهای خطرناک مانند خوردن خوراکی‌های ناسالم و نوشیدن مشروبات الکلی می‌شود. دوما، به نظر می‌رسد که استرس می‌تواند با ایجاد عدم تعادل هورمونی، سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را به طور مستقیم افزایش دهد.

افزایش اشتها

یکی از اثرات منفی استرس بر روی بدن افراد، افزایش اشتها و شایع شدن رژیم‌های غذایی غلط است. برای مثال، مصرف غذاهای پرچرب و شیرین به مرور زمان می‌تواند منجر به افزایش چربی در بدن شود. همچنین، تحقیقات نشان داده‌اند که هورمون کورتیزول وزن اضافی و سندرم متابولیک (که اختلال سوخت و ساز بدن است) را تحریک می‌کند. به نظر می‌رسد که این هورمون به‌طور خاص بر چربی دور شکم و باسن تأثیر می‌گذارد، که متأسفانه خطرات بیشتری برای سلامتی دارد.

بی‌خوابی و کاهش کیفیت خواب

استرس باعث آزاد شدن هورمون‌هایی نظیر آدرنالین و کورتیزول در بدن می‌شود که باعث افزایش ضربان قلب و حفظ بدن در وضعیت تنش می‌گردند. این واکنش به عنوان واکنش جنگ یا گریز شناخته می‌شود و در مراحل اولیه‌ی تکامل حیاتی بوده است. واکنش جنگ یا گریز باعث حمله و آماده سازی بدن به منظور مقابله با تهدیدات است و ممکن است با تغییراتی مانند افزایش ضربان قلب و قند خون همراه باشد. این وضعیت می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند بی‌خوابی و کاهش کیفیت خواب شود. امروزه، مشکلاتی مانند مسائل کاری یا خانوادگی می‌توانند در افراد واکنش جنگ یا گریز را ایجاد کنند.

افزایش فشار خون

عوارض استرس و فکر زیاد یا همان عوارض استرس و اضطراب شدید منجر به افزایش فشار خون می‌گردد. بدن در مواجهه با شرایط استرسی، هورمون‌های بیشتری را ترشح می‌کند که باعث افزایش فشار خون به‌طور موقت، تسریع ضربان قلب و باریک شدن رگ‌های خونی می‌شوند. اگرچه هنوز مدرکی برای نشان دادن این موضوع وجود ندارد، اما واکنش‌هایی که به استرس نشان داده می‌شود می‌توانند منجر به فشار خون بالا، حملات قلبی و سکته‌های مغزی شوند. برخی از فرایندهایی که با فشار خون بالا همراه هستند عبارتند از: سیگار کشیدن، مصرف زیاد الکل و خوردن غذاهای ناسالم. تاثیر استرس بر بدن می‌تواند فشار خون را به شدت افزایش دهد، اما پس از اتمام استرس، فشار خون به حالت عادی خود بازمی‌گردد.

 با این حال، بدون کاهش استرس، تکرار فشار خون بالا در طولانی مدت، ممکن است مشکلاتی را برای رگ‌های خونی، قلب و کلیه‌ها به دنبال داشته باشد، به خصوص در برابر رگ‌های خونی، که می‌تواند باعث فشار خون مزمن شود.

کلام آخر

با توجه به موارد گفته شده امیدواریم تا به صورت کامل درباره عوارض منفی استرس و اضطراب آشنایی پیدا کرده باشید. این موضوع در بلند مدت می‌تواند باعث مشکلات جدی‌تری شود. علاوه بر این مادران بارداری که دارای استرس هستند ممکن است این استرس را به نوزاد خود انتقال داده و باعث ایجاد تاثیراتی بر روی جنین شوند. به همین دلیل کمک گرفتن و مراجعه به یک روانشناس می‌تواند سبب شود تا با مهارت‌های مدیریت استرس آشنا شده و گامی سازنده جهت افزایش سلامت روان خود به دست بیاورید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

مشورت نیاز داری کلیک کن!