خیانت جنسی و آثار آن

خیانت جنسی و آثار آن

خیانت جنسی یکی از موضوعاتی است که ضربه محکمی به اعتماد و رابطه زناشویی وارد می‌کند. این مسئله می‌تواند تاثیر زیادی برر روابط زناشویی ایجاد کند و در مواردی رابطه را به سمت جدایی و طلاق بکشاند. به دلیل اهمیت این موضوع با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با عوامل و پیامدهای آن آشنا شوید.

خیانت جنسی چیست؟

خیانت جنسی یا بی وفایی جنسی، به معنای داشتن ارتباط جنسی با فرد دیگری به غیر از همسرتان است. این خیانت می‌تواند شکست در روابط زوجین ایجاد کند و باعث کاهش اعتماد و بروز بحران های روانی و احساسی در رابطه شود.

برخی از رفتارهای خیانت جنسی شامل:

1- رابطه جنسی با فرد دیگر

3- تعاملات جنسی و خط مشی نامناسب در فضای مجازی

4- نشان دادن علاقه جنسی به فرد دیگر

5- سرگرم کردن خود با محتوای جنسی غیر از همسر

6- تماشای محتوای جنسی با فرد دیگر به صورت مشترک

به صورت کلی، از نظر روانی، خیانت جنسی می‌تواند بر روی شخص بسیاری از تاثیرات مثل حس خدشه دار شدن شخصیت، افسردگی، اضطراب، پوچی، خشم، عصبانیت و کاهش خود احترامی ایجاد کند. در صورت بروز خیانت جنسی، رفتن به یک روانشناس متخصص در این زمینه می‌تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد.

دلایل خیانت جنسی در مردان و زنان

دلایل خیانت جنسی در مردان و زنان

با توجه به اهمیت این موضوع برای ارائه توضیحات کامل‌تر به صورت جداگانه به بررسی دلایل خیانت جنسی در زنان و مردان می‌پردازیم.

دلایل خیانت جنسی در مردان

دلایل خیانت جنسی در مردان متنوع هستند و مشکلات مختلف موجود در روابط، رفتارهای متفاوتی را در بردارند؛ برخی از دلایل رایج این کار در مردان به شرح زیر است.

1- تعاملات و ارتباطات ناکافی: مردانی که از نظر عاطفی و جنسی با همسرشان ارتباط کافی ندارند، ممکن است به دنبال محبت و توجهی باشند که در خانه پیدا نکرده‌اند و به همین دلیل علاقه‌مند به فرد دیگری در محیط خارج از خانه تمایل پیدا کنند.

2- افزایش شهوت جنسی: در برخی موارد، ممکن است شهوت جنسی شخص رو به افزایش باشد و هیجان جنسی بیشتری را ایجاد کند.

4اثبات جوانی و شجاعت: یکی از دلایلی که در بعضی از مردان سبب ایجاد خیانت جنسی می‌شود این است که این افراد می‌خواهند به خودشان یاداوری کنند که هنوز جوان هستند و دارای جذابیت‌های جنسی زیادی حتی برای دیگران می‌باشند.

به هر حال، این کار به هیچ عنوان بهانه‌ای برای رفتار غیراخلاقی نیست و باعث آسیب به روابط ازدواجی، دوستانه و خانوادگی می‌شود. بهتر است در صورت بروز چنین مسئله‌ای، با رفتن به نزد یک مشاور توانا نسبت به حل این مشکل اقدام کنید.

دلایل خیانت جنسی در زنان

همانند مردان، دلایل این خیانت در زنان نیز متنوع هستند. در زیر به برخی از دلایل خیانت جنسی در زنان اشاره می‌کنیم:

1- کنترل نکردن احساسات و عواطف: برخی زنان به خاطر مشکلاتی از جمله خشم، عدم رضایت از همسر، عدم احساس کفایت و غیره، به خیانت جنسی روی می‌آورند.

2- کمبود و محدودیت تنوع جنسی: در بعضی از روابط، محدودیت و یکنواختی در تجربه‌های جنسی با همسر، ممکن است باعث شود که برخی زنان به دنبال تنوع جنسی با شخص دیگری باشند. این دلیل از جمله دلایل بسیار شایع است که منشا بسیاری از خیانت‌ها می‌باشد.

مهم است بدانید که هیچکدام از این دلایل نمی‌توانند خیانت جنسی را توجیح کنند، به همین دلیل اگر فردی هستید که نسبت به همسر خود خیانت از نوع جنسی کرده است بهتر است با این دلایل اقدام به آرام سازی و یا عادی جلوه دادن نکنید. در هر حال انجام این کار بسیار اشتباه است و در مواقعی می‌تواند سبب آسیب‌های جنسی یا بروز عفونت‌های مقاربتی شود که این هم برای شما و هم برای همسرتان بسیار آسیب زننده است.

چه اختلالات روانی منجر به ایجاد خیانت جنسی می‌شود؟

انواع مختلفی از اختلالات روانی و اختلالات جنسی می‌تواند سبب ایجاد خیانت جنسی شود. این اختلالات ممکن است به صورت مستقل یا با هم ترکیب شده باشند و به شدت در زندگی زناشویی فرد و ارتباطاتش با دیگران تأثیر بگذارند. در زیر، چند مثال از این اختلالات آمده است:

1. اختلال ناتوانی جنسی: این اختلال زمانی رخ می‌دهد که فرد قادر به برقراری رابطه جنسی نیست، همچنین در برخی موارد ممکن است با ناتوانی در ارضای جنسی همراه باشد. این موضوع ممکن است باعث شود که فرد به دنبال شریک جنسی دیگری برای یافتن یک راه حل باشد.

2. اختلال شخصیت مرزی: این اختلال سبب ترس از رهایی، ناپایداری روابط، بلاتکلیفی نسبت به هدف‌های زندگی، و کمبود هویت فردی همراه است. این اختلال می‌تواند باعث ایجاد رفتارهای خاصی در روابط جنسی شود، از جمله خیانت.

پیشنهاد ما به شما : اختلال شخصیت مرزی

3. افسردگی: افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است به دنبال کوتاه کردن زمانِ بیماری و ایجاد تغییرات فوری در زندگی خود باشند. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی، در این راستا، به روابط جنسی خارج از رابطه‌شان روی می‌دهند.

4. اضطراب: اگر فرد چندین بار با ترس از قضاوت، ترس از ردِشدن، و یا هرگونه پاسخ غیرمنتظره در رابطه جنسی روبرو شده باشد، ممکن است به دنبال خارج شدن از این کابوس با فرد دیگری رابطه جنسی برقرار کند تا با دریافت تایید از این وضعیت خارج شوند.

5. اختلالات پرخاشگری: ممکن است افرادی که اختلالات پرخاشگری دارند، برای تخلیه هیجانی و یا شدت احساسات سرکوب شده خود به برقراری رابطه جنسی با فرد دیگری روی آورند. معمولا افرادی که دارای ÷رخاشگری هستند دارای رفتارهای پر خطر جنسی می‌باشند.

لازم به ذکر است که این تنها چند مثال از مشکلات روانی و جنسی هستند که می‌توانند باعث خیانت جنسی شوند. برای تشخیص دقیق‌تر این مشکلات، با یک متخصص روانشناسی مشورت کنید.

آثار و پیامدهای خیانت جنسی همسر

آثار و پیامدهای خیانت جنسی همسر

خیانت جنسی به طور جدی می‌تواند عواقبی ناگوار و پیامدهایی برای همسر و رابطه دو نفره داشته باشد. در ادامه چند مورد از پیامدهای خیانت جنسی همسر ذکر شده‌اند:

1. ایجاد شک در اعتماد : یکی از اصلی‌ترین پیامدهای خیانت جنسی برای همسر، ایجاد شک و تردید در اعتماد به شخصیت همسر خود است. اعتماد مسئله‌ای است که مدت زیادی طول می‌کشد تا شکل بگیرد اما از بین رفتن آن به تار مویی بند است. خیانت جنسی یکی از موضوعاتی است که در صورت تحقق می‌تواند ضربه جبران ناپذیری به رابطه زناشویی وارد کند زیرا یکی از اساسی‌ترین ارکان تشکیل خانواده که اعتماد است را از بین می‌برد. 

2. کاهش اعتماد به نفس : همچنین، یکی دیگر از پیامدهای این کار همسر ، کاهش اعتماد به نفس در فرد مقابل می‌باشد. همسر شما ممکن است احساس کند که ناکامی در ارضای نیازهای جنسی خود داشته است و به همین دلیل نسبت به برقراری رابطه جنسی سرد و بی‌میل می‌شود.

3. بازتاب بر روابط دیگر : خیانت جنسی می‌تواند نه تنها بر روی زوجین بلکه بر دایره وسیع‌تری مانند خانواده و فرزندان نیز تاثیر بگذارد. در یک خانواده برای انتقال و آموزش مسائلی مانند احترام و عشق باید والدین با یکدیگر رفتار خوبی داشته باشند. در صورتی که رابطه جنسی میان زوجین کم و به تدریج سرد شود نه تنها سبب خیانت شده بلکه می‌تواند منجر به طلاق عاطفی شود.

6. بروز بحران : خیانت جنسی به وسیله همسر ممکن است بحران‌های جدی در رابطه زناشویی شما ایجاد کند و برای پایان دادن به این بحران باید تلاش کنید. از مهم‌ترین بحران‌هایی که به دلیل این خیانت ایجاد می‌شود می‌توان به ایجاد تنش میان زوجین، طلاق عاطفی، امکان ابتلا به بیماری‌های عفونی، فرزند نامشروع، احساس عذاب وجدان و شکل‌گیری احساس عذاب وجدان و موارد بسیار دیگر اشاره کرد.

پیشنهاد میکنیم برای حل مشکل از مشاوره خیانت مرکز مشاوره روانشناسی استفاده کنید.

راه‌های جلوگیری از خیانت جنسی

جلوگیری از خیانت جنسی در روابط زناشویی چالش‌برانگیز است، اما با توجه به تلاش مشترک و ارتباط با همسر، این امر قابل جلوگیری است. در زیر چند راهکار جلوگیری از خیانت جنسی ذکر شده است:

1. صحبت با همسر: اولین و مهمترین مرحله در جلوگیری از خیانت، صحبت با همسر است. برای جلوگیری از خیانت باید با همسر خود به صورت صادقانه و با احترام به بیان نگرانی خود بپردازید و با هم به دنبال راه‌حلی برای حل مسئله باشید. از صحبت کردن درباره این موضوع نترسید و اگر حس کردید که نحوه بیان شما می‌تواند باعث ایجاد تنش شود می‌توانید از یک روانشناس کمک بگیرید.

2. برقراری ارتباط مستقیم و موثر: در رابطه زناشویی، برقراری ارتباط موثر و مستقیم، به شما کمک می‌کند تا از احساس تنهایی و انزوا جلوگیری کنید. هر روز زمانی را برای صحبت کردن با همسرتان در نظر بگیرید و از بیان نیازهایتان خجالت نکشید.

3. تمرین تعهد: تعهد به همسر نشان دهنده این است که به رابطه می‌اندیشید و برای حفظ آن تلاش می‌کنید. این تعهد می‌تواند از طریق اظهار علاقه به همسر، پذیرش قوانین ازدواج و یا خدشه‌دار نکردن اعتماد باشد.

4. حفظ جذابیت: برای تنوع جنسی و حفظ جذابیت، به همسر خود نشان دهید که او برای شما مهم است. نشان دادن علاقه به او، تفریح کردن و داشتن تجربه‌های جدید جنسی با هم، میزان رضایت در رابطه شما را افزایش می‌دهد.

5. رفع مشکلات روحی: در صورتی که مشکلات روحی در زندگی زناشویی به شما فشار زیادی وارد می‌کند، نباید از راه تنش و یا سکوت کردن به دنبال رفع این مشکلات بگردید. به جای آن، سعی کنید تا از کمک یک متخصص و روانشناس استفاده کنید تا بتوانید مشکلات خود را حل کنید.

این مطلب چقدر برات مفید بود؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

مشورت نیاز داری کلیک کن!