نشانه های وابستگی مرد به زن

نشانه های وابستگی مرد به زن

یکی از نشانه‌های یک رابطه عاطفی ایجاد وابستگی میان زوجین است. زوجین به دلیل ارتباطات عاطفی که با یکدیگر دارند به مرور زمان دلبسته و وابسته یکدیگر می‌شوند. هر چند به صورت غریزی میزان وابستگی عاطفی در زنان بالا است اما این موضوع به معنای نبود احساس وابستگی میان مردان نیست. ما در این مقاله قصد داریم تا درباره نشانه های وابستگی مرد به زن به شما اطلاعاتی ارزنده ارائه دهیم؛ تا انتها با ما همراه باشید.

مهم ترین نشانه‌های وابستگی مرد به زن چیست

نشانه‌های وابستگی مرد به زن ممکن است شامل عوامل مختلفی باشد که به وضوح نشان دهنده علاقه، توجه و ارتباط عاطفی او نسبت به دختر مورد نظر است. در ادامه، برخی از نشانه‌های معمول وابستگی پسر به دختر را بررسی می‌کنیم:

تمایل به صحبت کردن و بودن در کنار دختر:

اگر پسری به طور طبیعی به بودن در کنار فرد مورد علاقه خود علاقه دارد و از صحبت کردن و وقت گذراندن با او لذت می‌برد، این می‌تواند یکی از بهترین‌ نشانه‌ای از وابستگی او به دختر باشد.

نشانه‌های بدنی:

 وقتی پسر به دختری وابسته است، ممکن است نشانه‌های بدنی مثل لبخند زدن، قرار دادن دستان روی شانه‌ها یا دست دادن نشان دهد. این نشانه‌ها نشانگر تمایل پسر به برقراری ارتباط و ایجاد ارتباط عاطفی است.

توجه و مراقبت:

وقتی یک پسر عاشق یک دختر است، ممکن است به نحوی بیشتر توجه و مراقبت خود را نسبت به او نشان دهد. این ممکن است شامل گوش دادن به نظرات و احساسات دختر، پی‌گیری از وضعیتش و ابراز نیاز به تأکید بر رفتارها و کنش‌های او در برابر دیگران باشد.

حفظ ارتباط و پیوستگی:

 زمانی که یک پسر به یک دختر وابسته است، ممکن است سعی کند که ارتباط و پیوستگی با او را حفظ کند. این شامل ارسال پیام‌ها، تماس‌های تلفنی، دعوت به رویدادها و جشنواره‌ها، کمک در زمان‌های نیازمندی و حضور در زمان‌های سخت می‌شود.

حسادت و ناراحتی:

 اگر یک پسر وابسته به یک دختر است، ممکن است حسادت و ناراحتی نسبت به افراد دیگری که به دختر نزدیک هستند را نشان دهد. او ممکن است تلاش کند تا دختر را برای خود تنها نگاه دارد و از صمیمی شدن دیگران با او پیشگیری کند. در نهایت، درک نشانه های وابستگی پسر به دختر بستگی به شرایط و متغیرهای فردی و روابط بین فردی آنها دارد. برای تشخیص و درک بهتر وابستگی، مهم است توجه به رفتارها، عملکرد و ارتباطات فردی داشته باشیم.

نشانه وابستگی عاطفی پسر به دختر در یک رابطه

از نشانه های وابستگی مرد به زن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابراز علاقه و توجه بیش از حد

پسری که به دختری وابسته است، ممکن است ابراز علاقه و توجه بیش از حدی نسبت به او داشته باشد. این مورد می‌تواند به شکل افراطی در جملات احساسی و یا همراه بودن با دختر در موقعیت‌های مختلف باشد.

نیاز به تأیید و توجه مداوم

وقتی یک پسر به یک دختر وابسته است، ممکن است به تأکید و توجه مداوم نیاز داشته باشد. او احساس می‌کند برای ادامه دادن رابطه به تاییدهای مداوم پارتنر خود علاقه دارد.

نگرانی‌های بیش از حد

 پسری که به دختری وابسته است، ممکن است اغلب نگرانی‌های بیش از حدی درباره رابطه و احساسات دختر داشته باشد. او همیشه به دنبال گرفتن تایید از سمت پارتنر خود است تا بتواند اعتماد به نفسش را بازیابی کند.

احساس عدم امنیت

 وقتی یک پسر وابسته است، ممکن است احساس عدم امنیت درباره رابطه داشته باشد. او ممکن است همیشه نگران باشد که دختر ممکن است او را ترک کند یا علاقه‌اش به او کاهش یابد.

بی‌ثباتی در روابط

 وقتی یک پسر به دختری وابسته است، ممکن است دچار بی‌ثباتی در روابط باشد. او ممکن است به طور مداوم، پارتنر کنونی خود را با روابط قبلی خود مقایسه کند و همچنین در رابطه با دختر سبک‌ترین تغییرات را مورد بررسی شدید قرار دهد.

عدم استقلال عاطفی

یک پسر که وابسته به یک دختر است، ممکن است با عدم استقلال عاطفی مواجه باشد. وی ممکن است نیاز داشته باشد که همیشه در نزدیکی دختر باشد و بدون حضور و توجه او احساس کند که قادر به ادامه زندگی نیست.

ترس از تنهایی

 پسری که وابسته است، ترس از تنهایی دارد. وی ممکن است احساس کند که بدون حضور و حمایت دختر نمی‌تواند با تنهایی مقابله کند، و به همین دلیل تمایل دارد همیشه در کنار او باشد.

عدم توانایی در تصمیم‌گیری

از نشانه های وابستگی مرد به ناتوانی در قاطعیت داشتن است. پسری که به دختری وابسته است، ممکن است سختی زیادی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به رابطه داشته باشد. او ممکن است برای رضایت دختر، نتواند تصمیم‌های مستقلی را اتخاذ کند و به این دلیل دچار مشکلاتی در روابط خود شود.

نیاز به تایید دیگران

 پسری که به دختری وابسته است، ممکن است نیاز داشته باشد تا تایید دیگران را درباره رابطه با دختر دریافت کند. او احساس می‌کند که اگر دیگران راضی نباشند، رابطه قابل ادامه نیست.

تغییرات محسوس در رفتار

 یک پسر وابسته، ممکن است نشانه‌های تغییرات پیشرفته‌ای در رفتار خود را نشان دهد. او ممکن است برای جلب توجه و رضایت دختر، رفتارهای ناخوشایندی انجام دهد و این ممکن است منجر به ایجاد مشکلات در رابطه خود شود.

نداشتن قابلیت پذیرش پایان رابطه

یک پسر وابسته ممکن است دشواری در قبول پایان رابطه را تجربه کند. او ممکن است به طور مداوم تلاش کند تا رابطه ادامه یابد و قادر به پذیرش پایان آن نباشد.

حسادت

اگر به طور ناگهانی از این ناراحت می‌شوید که همسرتان وقت خود را با دوستان، خانواده، همکاران یا هر شخص دیگری به جز شما صرف می‌کند، ممکن است احساس وابستگی عاطفی به او داشته باشید.

حسادت اولین نشانه‌ای است از اینکه او به شما احساس وابستگی عاطفی دارد. چنین احساسات و رفتاری نشان می‌دهد که شما نمی‌خواهید که فرد دیگری در تقسیم توجه همسرتان شریک بشود.

همچنین ممکن است شما اقداماتی انجام دهید تا از دیدار همسرتان با دیگران جلوگیری کنید و این اقدامات باعث ایجاد مشکلات و آسیب روابط شما بشود.

موضوعات مرتبط : نشانه های طلاق عاطفی در مردان

نداشتن مرز در رابطه

نشانه های وابستگی مرد به زن بسیار گسترده است. در یک رابطه وابسته، افراد در هر دو نقش معمولاً مشکلاتی در شناخت، احترام گذاشتن و تقویت مرزها دارند. داشتن مرزها به اصطلاح به معنای احترام به حق دیگران برای احساسات و خودمختاری خودشان است. این همچنین به معنای تشخیص دادن است که شما مسئول خوشحالی دیگران نیستید. افراد در رابطه‌های وابسته معمولاً مشکلی دارند که یکی از افراد مرزها را تشخیص نمی‌دهد و دیگری بر روی مرزها اصرار می‌کند. بنابراین، یکی از افراد کنترل‌گر است و دیگری مطیع و ناتوان در ابراز اراده خودش است. تمرکز روی تنظیم و حفظ مرزها یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که خانواده‌ها باید درمان خانواده را یاد بگیرند.

مراقبت دائمی

نشان اصلی وابستگی‌زا این است که وقتی حس می‌کنید باید همیشه مراقبت کنید. این به طور معمول از دوران کودکی نشات می‌گیرد، زمانی که مراقبت‌کننده یاد می‌گیرد که عواقب وحشتناکی از عدم مراقبت از نیازهای یکی از والدین وجود دارد. به عنوان نتیجه، او ممکن است احساس وظیفه کند که از دیگران، به ویژه همسر، مراقبت کند، نه از عشق، بلکه از ترس اینکه اگر اینکار را نکند، چیز بدی اتفاق می‌افتد. بیشتر افراد می‌توانند به خوبی به تنهایی پیش روند، و احساس اینکه اگر شما از مراقبت نکنید چیزها بدا اتفاق می‌افتد، اغلب یک نشانه از وابستگی‌زایی است.

مراقبه‌گر اغلب از خواسته‌ها و نیازهای خودش آگاه نیست و وقتی آگاه میشود، ممکن است مایل به ابراز آنها نباشد.این موضوع یکی از نشانه های وابستگی مرد به زن شخص وابسته ممکن است در عادت ارتباط نادرست باشد و بیشتر علاقه‌مند به حفظ کنترل باشد تا واقعا ارتباط برقرار کند. ارتباط یک مهارت بسیار مهم دیگر برای یادگیری در درمان خانواده است. هر دو نفر باید یاد بگیرند به صورت صادقانه و موثر ارتباط برقرار کنند.

مراقب ممکن است اعتماد به نفس کمی داشته باشد یا شاید هیچ تصویری از خود نداشته باشد. اغلب، مراقب خود را اصولا در ارتباط با دیگران تعریف می‌کند و ممکن است هیچ ایده‌ای از این نداشته باشد که بداند این نقش کیست. به همین دلیل، مراقب نیز وابسته است، حتی اگر اون‌کسی است که به مسائل عملی می‌پردازد و احتمالاً بدون کمک دیگران می‌تواند به خوبی پیش برود.

نشانه های وابستگی عطفی

1. نیاز مداوم به نزدیک شدن به دیگران

2. عدم اطمینان مداوم

3. احساس عدم کفایت برای بودن با شریک زندگی

4. ترس وسواسی از از دست دادن شریک زندگی

5. احساس مداوم از گناه اگر توجه کامل خود را به شریک زندگی ندهند

6. پذیرش رنج‌های روانی و جسمی به دلیل ترس از از دست دادن رابطه

7. احساس مداوم و فراگیر اضطراب

نشانه های اعتماد وابسته احساسی

اعتماد وابسته احساسی زمانی رخ می‌دهد که به صورت کامل به شخص دیگری وابسته می‌شوید تا به شما کمک کند با احساسات خود مقابله کرده و نیازهای احساسی خود را برطرف کنید. نیازهای احساسی، چیزهایی هستند که برای احساس رضایت و شادی نیاز دارید – مانند احساس امنیت، تعلق، دستیابی یا ارتباط. این نیازها برای هر فردی متفاوت هستند و ممکن است برخی از آن‌ها را بیشتر از دیگران ارزش بیابید.

شما ممکن است به یک شریک عاطفی، یک عضو خانواده یا یک دوست وابسته احساسی باشید. اینجاست که این احساس ممکن است از نشانه های وابستگی مرد به زن باشد:

 • شادی شما به آن‌ها وابسته است. اینکه آیا روز خوبی داشته‌اید یا بد، به طور کامل به این وابسته است که آن‌ها در اطراف شما باشند و احساسات چه نوع خلق و خویی دارند. اگر با آن‌ها کار خوشی نکنید، احتمالاً احساس ناامیدی می‌کنید.
 • شما آن‌ها را ایده‌آل نمایی می‌کنید یا بر روی آن‌ها پردازش می‌کنید. در ذهن خود، آن‌ها را به چیزی ساختگی ترسوازانه می‌سازید. ممکن است آن‌ها را بالاترین سطح از بینی‌ها قرار دهید و آن‌ها را فردی ببینید که هیچ وقت به شما آسیب نمی‌رساند یا اشتباهی انجام نمی‌دهد. یا شاید بی‌خودی آن‌ها را در نقشی پرتاب می‌کنید که به آن‌ها واگذارده نیستند – مانند نجات‌دهنده، محافظ یا روان‌پزشک.
 • وقتی آنها نزدیک نیستند، اضطراب می‌کنی. زمانی که از هم جدا می‌گذرد برایت بسیار دردناک است. شروع به فکرورزی درباره این می‌کنی که آیا آنها به تو علاقه‌مند هستند یا نه و آیا در حالت دوری، احساساتشان نسبت به تو تغییر کرده است.
 • از این نگرانی می‌ترسی. نمی‌دانی چطور می‌توانی بدون آنها زندگی کنی و بسیاری از انرژی خود را صرف می‌کنی تا مطمئن شوی که هرگز از تو جدا نشوند.
 • احساس حسادت یا مالکیتی نسبت به آنها داری. وقتی آنها زمان خوبی را با دیگران یا در پروژه‌های دیگر صرف می‌کنند، اضطراب می‌کنی چرا که احساس می‌کنی که این موضوع تهدیدی برای رابطه‌تان است. می‌خواهی که زمان و توجه آنها تنها یا بیشتر بر روی تو تمرکز داشته باشد.
 • از نشانه های وابستگی مرد به زن این می‌باشد که برایت سخت است که تنها باشی. مهم نیست در حال انجام چه کاری هستی، ترجیح می‌دهی که همراه پارتنر باشی تا تنها. نه تنها در کارهای سرگرم‌کننده، بلکه حتی در کارهای روزمره مانند آشپزی، نظافت و یا کار کردن، احساس تنهایی و دشواری می‌کنی. ممکن است تمایل داشته باشی که از یک رابطه به رابطه دیگر پرش کنی.
 • به اندازه زیادی به تأیید و تصدیق دیگران نیاز داری. به طور مداوم از آنها می‌پرسی که آیا هنوز از تو خوششان می‌آید و می‌خواهند وقت خود را با تو بگذرانند. به تأیید آنها برای اینکه دیگر آزارتان ندهند و انتخاب‌هایتان درست باشد، نیاز داری.
 • اعتماد به نفس تان به دیگران وابسته است. یک تعریف از طرف آنها می‌تواند به اعتماد به نفس شما انرژی بخشد اما سکوت آنها می‌تواند باعث بازگشت فقدان اعتماد به نفس شما شود. نظر آنها درباره شما مهمترین عامل در احساس شما درباره خودتان است.
 • از آنها برای کمک در پردازش احساساتتان بهره می‌گیری. برای یافتن آرامش از مشکلاتی که شما را استرسی کرده است، استفاده می‌کنید. وقتی با چیزی (خوب یا بد یا دیگر) مواجه می‌شوید، اولین واکنش شما این است که به آنها مراجعه کنید. واکنش دیگران به شما کمک می‌کند تا درباره چگونگی احساس کردن درباره موقعیت پردازش کنید.
این مطلب چقدر برات مفید بود؟ post

یک پاسخ

 1. سلام اسمه من علی هست و متاهل دوتاه بچه دارم و وابسته کسی دیگم وافسرده شدم بخدا خیلی حالم داغونه گفت:

  حالم خیلی بده وابسته کسی هستم متاهل هستم دوتاه بعچه دارم داغونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

مشورت نیاز داری کلیک کن!