طلاق بهتر است یا تحمل

وقتی در یک رابطه، تنش، ناامیدی، عصبانیت، آسیب دیدگی و احساسات منفی برای مدت طولانی وجود داشته باشد، احتمالاً کلمه “طلاق” در ذهن فرد مطرح می‌شود. هر ازدواج دوره‌های پرفراز و نشیب و چالش‌برانگیزی را تجربه می‌کند، اما تعیین زمانی که باید کتاب این رابطه بسته شود، بسیار مهم است. مشکل اینجاست که تشخیص دادن این موضوع که آیا زمان مناسبی برای پایان دادن به رابطه فرا رسیده است یا فقط در یک دوره سخت قرار دارید که باید آن را پشت سر بگذارید، بسیار دشوار است. ما در این مقاله قصد داریم تا درباره پرسش رایج خانم‌ها که می‌گویند طلاق بهتر است یا تحمل به شما اطلاعاتی ارائه دهیم.

در پاسخ به اینکه طلاق بهتر است یا تحمل؟

طلاق بهتر است یا تحمل

افراد بسیاری درباره طلاق سوالات زیادی دارند، از جمله اینکه طلاق شامل چه مواردی است و چگونه می‌توان آن را پیش برد. طلاق به عنوان یک اقدام حقوقی بین افراد متاهل برای قطع رابطه زناشویی آن‌ها تعریف می‌شود. این اقدام به عنوان انحلال ازدواج نیز شناخته می‌شود و در واقع یک عمل حقوقی است که قبل از مرگ هر یک از زوجین به ازدواج پایان می‌دهد.

هرگز زمان مناسبی برای انجام کارهای سخت و دردناکی مانند طلاق وجود ندارد. اما وقتی در اعماق وجود خود می‌دانید که ازدواج شما به طور جدی دچار مشکل شده است و نمی‌توانید آخرین باری که شاد بوده‌اید را به یاد بیاورید، طبیعی است که از خود بپرسید آیا زمان مناسب برای طلاق فرا رسیده است؟ اما مسئله این است که تصمیم به طلاق یک تصمیم عادی نیست. شما نمی‌توانید مثل تصمیم گرفتن برای خوردن شام، تصمیم به طلاق بگیرید. تلاش برای فهمیدن اینکه آیا ازدواج شما به پایان رسیده است، از هر تصمیمی پیچیده‌تر و احساسی‌تر است.

بمانید یا بروید؟

طلاق بهتر است یا تحمل؟ آیا باید بمانید یا باید بروید؟! تصمیم گیری درباره طلاق به معنای تحت تاثیر قرار دادن کل دنیای شماست. بنابراین، تعجبی ندارد که بسیاری از افراد خود را متقاعد می کنند که “اکنون” زمان مناسبی برای طلاق نیست. اما مسئله این است که معمولاً “زمان بندی” مشکل واقعی نیست، بلکه مشکل اصلی در تحمل یا طلاق است. در همین حال، با تردید و تفکر بیشتر، احتمالاً از زندگی خود ناراضی‌تر و ناامیدتر خواهید شد. پس چه باید کرد؟ اگر با این مشکلات مواجه هستید، بهترین کار این است که حداقل یک گفتگوی صادقانه و طولانی با همسرتان داشته باشید.

اگر نمی‌توانید درباره این موضوع صحبت کنید، می‌توانید یک جلسه فوری با یک مشاور ازدواج یا یک مرکز مشاوره طلاق برگزار کنید. اگر به سمت طلاق حرکت می‌کنید، بهتر است هر دو شما به زودی با این مسئله روبرو شوید و برای جدایی دوستانه برنامه‌ریزی کنید. با ارتباط برقرار کردن با مشاوران ما در کلینیک مشاورکده، شما می‌توانید بهترین راه‌حل‌ها را برای طلاق خود پیدا کنید. کارشناسان ما در تمامی روزهای هفته، آماده خدمات رسانی به شما عزیزان بصورت آنلاین، حضوری و تلفنی هستند.

تغییرات طلاق

طلاق همراه با تغییر، غم و اندوه است زیرا به معنای از دست دادن رویای “خانواده خوشبخت” است. آسیب، ناامیدی، تنهایی، شکست، طرد و عدم کفایت، همه می‌توانند روح و روان را تحت تاثیر قرار دهد. برای آماده شدن برای فراز و نشیب‌های طلاق، داشتن یک سیستم پشتیبانی از خانواده و دوستان ضروری است. آنها در صورت لزوم می‌توانند به شما از لحاظ عاطفی و عملی کمک کنند.

طلاق بهتر است یا تحمل؟ یکی از دلایل سختی طلاق، مواجه شدن با درد دیگران است. این شامل فرزندان، خانواده و دوستان شما می‌شود، زیرا طلاق می‌تواند زندگی بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار دهد. اگر شما تصمیم به طلاق گرفته‌اید، باید به تصمیم خود پایبند باشید و در برابر همه این افراد و شرایط مقاومت کنید. اگر همسر شما تمایل به جدایی دارد، اما شما نمی‌خواهید، باید آماده پذیرش عواقب یک ازدواج ناموفق باشید. برای اینکه بفهمید آیا آماده هستید یا نه، باید از خودتان بپرسید که آیا برای تغییرات زیر آماده هستید یا خیر؟

مسئله ازدواج موضوعی نیست که تنها خودتان را ملاک قرار دهید لکه اگر دارای فرزند می‌باشید باید حتما به آینده آن‌ها نیز فکر کنید. بسیاری از زوجین هنگامی که قصد دارند تا طلاق بگیرند به آینده، مصلحت و سرانجم فرزند خود فکر نمی‌کنند و کاملا کورکورانه جدا می‌شوند. در این میان اتفاقی که می‌افتد ناراحتی و بروز مشکلات زیاد روانی در کودکان است. به همین دلیل حتما قبل از جدایی با همسر خود درباره آینده فرزندان صحبت کنید. البته این موضوع را نیز باید اشاره کنیم که ادامه دادن زندگی به خااطر داشتن فرزند نیز کار درستی نیست.

گاهی ادامه دادن یک زندگی می‌تواند صدمات بیشتری به روحیه کودکان وارد کند. موضوعی که هدف ما در این مطلب است این می‌باشد که به کودکان خود درباره طلاق دروغ نگویید و سعی کنید همواره صادقانه با آن‌ها برخورد کنید. کودکان همه چیز را متوجه می‌شوند و صداقت شما و دریافت مشاوره حرفه‌ای از یک متخصص می‌تواند کمک بزرگی به حفظ سلامت روان فرزندتان بکند.

موضوعات مرتبط : راهنمایی بیشتر شما در این ضمینه در مشاوره طلاق

عاقلانه فکر کنید

طلاق بهتر است یا تحمل؟ اگر نمی‌خواهید تغییراتی در امور مالی، سبک زندگی یا روتین زندگی خود ایجاد کنید، به احتمال زیاد برای طلاق آماده نیستید. همچنین، اگر نمی‌توانید غم و عصبانیت فرزندان خود را بپذیرید، اگر نمی‌توانید با زمان‌های ناامنی، ترس و چیزهای ناشناخته کنار بیایید، نیز برای طلاق آماده نیستید. و در نهایت، اگر مایل نیستید همسرتان را از نظر ذهنی، عاطفی و روحی رها کنید، نیز بهتر است طلاق را فراموش کنید و به فکر احیا و یا ترمیم رابطه خود باشید. موضوع طلاق برای بسیاری از زنان و مردان هنگامی مطرح می‌شود که هر دو سراسر عصبانی هستند، به همین خاطر بهتر است عاقلانه و با صبر و تامل درباره این موضوع فکر کنید.

راهی باقی مانده؟

قبل از اینکه تصمیم نهایی درباره طلاق خود را بگیرید، بهتر است اطمینان حاصل کنید که تمام گزینه‌های موجود برای ادامه دادن رابطه را بررسی کرده‌اید. در اینجا چندین مورد وجود دارد که شما ممکن است در نظر بگیرید.

یک مشاوره ازدواج می‌تواند به عنوان یک گام عالی برای ارزیابی سلامت ازدواج شما محسوب شود. یک درمانگر واجد شرایط می‌تواند نکاتی خوب و عملی را برای بهبود روابط شما ارائه دهد. شما می‌توانید با تماس با مشاوران کلینیک مشاورکده، ارتباط برقرار کنید. حتی اگر طلاق مرحله آخر باشد، مشاوره ازدواج می‌تواند به شما در درک بهتر شریک زندگی و گفتگوی آزاد کمک کند.

طلاق بهتر است یا تحمل؟ بسیاری از مشکلات طلاق با یک مسئله اساسی شروع می‌شود. این مشکل معمولاً مربوط به مسائل مالی است، اما ممکن است به دلیل عدم صمیمیت یا نقض اعتماد نیز باشد. ممکن است به جای مستقیماً رفتن به سمت طلاق، در نظر داشته باشید که جدایی موقتی و زمان را راهی برای گذراندن زندگی مشترک در کنار هم قرار دهید، به جای اینکه فقط در یک خانه باهم باشید. همچنین، برای بعضی از زوج‌ها، جدایی آزمایشی می‌تواند فرصتی برای ارزیابی مجدد خواسته‌های شما به صورت جداگانه فراهم کند.

بپذیرید که وجود اختلاف تا حدی طبیعی است

هنگامی که زوج‌ها ازدواج می‌کنند، همیشه با هدف یکسان در یک مسیر قرار نمی‌گیرند. با این حال، آن‌ها معمولاً با هم همکاری می‌کنند تا سازش پیدا کنند و به یکدیگر کمک کنند تا اهدافشان را برآورده کنند. گاهی اوقات، برنامه‌های زندگی شما در جهت مخالف پیش می‌رود، بدون اینکه امیدی به حمایت از یکدیگر داشته باشید. به عنوان مثال، فرض کنید شما هر دو خواستار بچه دار شدن هستید. اما با گذشت دو سال از ازدواج، شریک زندگی شما اعلام کرد که دیگر بچه نمی‌خواهد. در این زمان، شما به شدت مشتاق آمدن یک بچه در زندگیتان هستید. بهتر است در این صورت به یک مشاور خانواده مراجعه کنید و از آن کمک بخواهید.

نظریه روانشناسی درباره زوجین

جان گاتمن، محقق مشهور، باور دارد که عدم ارتباط مسئول شکستن رابطه زوجین نیست، بلکه عدم توانایی در حل تعارضات مسئول آن است. زوجینی که نتوانسته‌اند راهی برای حل اختلافاتشان پیدا کنند، در نهایت به طلاق می‌رسند تا از درگیری‌ها و اختلافات جلوگیری کنند. یکی یا هر دوی آن‌ها به نقطه‌ای از ناامیدی رسیده‌اند که تلاش برای حل اختلافات با همسرشان بی‌معنی به نظر می‌رسد. طلاق بهتر است یا تحمل؟ ممکن است یکی یا هر دوی آن‌ها به سادگی از درگیری‌ها فرار کنند یا به این نتیجه برسند که باید با قدرت و تسلیم دیگری برنده شوند. این اختلافات به شدت عمیق می‌شوند و باعث از دست دادن احترام، افزایش فاصله و کناره‌گیری تدریجی می‌شوند.

حفظ صمیمیت و توسعه آن، حداقل شرط برای تعامل عاطفی است. برای داشتن یک رابطه صمیمی، علاقه به زندگی عاطفی و درگیری با آن، عناصر ضروری هستند. در کل، درگیری عاطفی همراه با کنار گذاشتن محبت است. اگر همسر شما از نظر عاطفی از شما جدا شده باشد، احتمالاً علاقه‌ای به شما ندارد. افرادی که ازدواج خود را به پایان می‌رسانند، معمولاً می‌گویند که “آن‌ها دیگر عاشق هم نبودند”. این وابسته به این است که رابطه چه مدت است که تلخ شده است یا احتمالاً هر دو طرف دیگر برای مدت زمان طولانی است که از یکدیگر خوششان نمی‌آید.

موضوعات مرتبط : تجربه کسانی که طلاق گرفتند

به رابطه جنسی خود توجه کنید

رابطه جنسی نه تنها ارتباط عاطفی را بیان می‌کند، بلکه آن را تقویت هم می‌کند. وقتی زوج‌ها برای مدت طولانی رابطه جنسی ندارند، این معمولاً یک شاخص است که نشان می‌دهد رابطه عاطفی آن‌ها در حال پیشرفت نیست. این نشانگر دیگری است که نشان می‌دهد شرکا از یکدیگر لذت نمی‌برند.

طلاق بهتر است یا تحمل؟ ازدواج‌های بی‌محتوا و خالی از مفهوم بسیار خسته کننده هستند. برخی افراد به تربیت فرزندانشان مشغول می‌شوند و به همین دلیل به کار خود علاقه‌ای ندارند، در حالی که برخی دیگر به کارشان علاقه‌مند هستند و به صورت پاره‌وقت کار می‌کنند، که این باعث می‌شود وقت کافی برای گذراندن با همسرشان نداشته باشند. طلاق همیشه باید گزینه آخر باشد. گاهی فقط کافی است تا دستی به سر و روی رابطه خود بکشید تا دوباره زندگی خود را مجددا احسا کنید. به همین خاطر است که وقت گذراندن زوجین کنار هم و یا توجه به نیازهای عاطفی شریک جنسی می‌تواند شما را از طلاق دور کرده و سبب محکم شدن پیوند زناشویی شما شود.

زوجینی که برای یکدیگر وقت نمی‌گذارند با یک سردی مواجه می‌شوند و به همین دلیل گمان می‌کنند که همسرشان دیگر آن‌ها را دوست ندارد اما گاهی کافی است که تنها دستی به سرو روی رابطه خود بکشید.

بر روی روابط خود کار کنید

افراد به دلایل متعددی از هم جدا می‌شوند. اما اگر تنها دلیلی که می‌خواهید ازدواج خود را خاتمه دهید، این است که احساس می‌کنید از هم دور شده‌اید یا از اینکه با هم خوشحال نیستید، در این صورت لطفاً بر روی روابط خود کار کنید. با ازدواج، تعهدی برای حفظ رابطه در زمانی که مشکلات و نارضایتی‌ها به وجود می‌آیند، به وجود می‌آید و فاصله احساسی بین زوجین کاهش می‌یابد. در صورتی که نمی‌دانید برای احیای رابطه خود از کجا شروع کنید می‌توانید از مشاورین متخصص ما در این زمینه کمک بگیرید.

طلاق بهتر است یا تحمل؟ استفاده از تکنیک‌های زوج درمانی و یا خانواده درمانی به شما کمک می‌کند تا بتوانید نقاط صعف رفتاری در خود یا همسر خود بشناسید، اشتباهات خود را قبول کنید و برای بهتر شدن در کنار دیگر اعضای خانواده خود تلاش نمایید. برای نگه داشتن یک رابطه تلاش یک نفر کافی نیست و در صورتی که طلاق برای هر دوی شما اخرین گزینه است حتما با یک روانشناس مشورت کنید.

موضوعات مرتبط : اگر شوهرتان این جملات را گفت بدانید طلاق نزدیک است

چه زمانی طلاق بهتره تا تحمل؟

اگر خشونت خانگی، خشونت کلامی، اعتیاد یا خیانت همسر در میان باشد، طلاق گرفتن می‌تواند بهترین اقدام برای کودکان شما باشد. برای اینکه کودکان شما روابطی سالم داشته باشند، باید نمونه‌ای از روابط سالم را به آن‌ها نشان دهید. اگر ازدواج شما سرشار از تعارض است، بهتر است به کودکانتان درس‌هایی بدهید که در آینده روابط بزرگسالی‌شان شکست نخورد.

به گفته پاول آماتو، جامعه‌شناس دانشگاه پن استیت، دو دسته از کودکان بیشتر از همه در معرض خطر مشکلات روانشناختی در آینده قرار دارند. اولین دسته، کودکانی هستند که والدینشان با هم زندگی می‌کنند، اما همیشه با مشکلات و دعواهایی روبرو هستند. دسته دوم، کودکانی هستند که والدینشان با هم مشکلات زیادی ندارند، اما در نهایت از یکدیگر طلاق می‌گیرند. اگر زندگی مشترک شما پر از ناسازگاری است، طلاق برای کودکان شما می‌تواند فواید زیادی داشته باشد.

توجه کردن به وضعیت سلامت روان کودکان بسیار مهم است اما همانطور که اول مقاله اشاره کردیم سلامت روان شما به عنوان تربیت دهنده نیز بسیار مهم است. به همین خاطر در صورتی که احساس کردید با ماندن در بک رابطه اشتباه به روحیه خود صدمه وارد می‌کنید با مشورت بک مشاور کودک سعی کنید این موضوع را به فرزند خود انتقال داده و سپس مراحل طلاق را طی کنید.

موضوعات مرتبط : آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد

کلام آخر

طلاق بهتر است یا تحمل؟ به طور کلی، وقتی درباره طلاق و کودکان صحبت می‌شود، والدین باید کاری را انجام دهند که به نظرشان مطابق با میل کودکشان باشد. در مورد ازدواج‌هایی که با مشکلات کمی روبرو هستند، بهتر است که والدین بنیان خانواده را حفظ کنند. اما در مورد ازدواج‌هایی که با مشکلات شدیدی روبرو هستند، به نفع کودکان است که والدینشان طلاق بگیرند. در نهایت، تصمیم نهایی در این باره با کودکان است.

لطفاً در نظر داشته باشید که وقتی تصمیم به طلاق گرفتید یا نه، باید نیازهای کودکانتان را در نظر بگیرید، زیرا اگر آنها در خانواده خود خوشحال و امن هستند، نباید به سادگی این تصمیم را بگیرید. اگر کودکانتان در نتیجه ی سو استفاده در ازدواج شما دچار اضطراب هستند، باید بدانید که این ممکن است به آنها آسیب برساند. لطفاً در این مورد با دقت و حساسیت عمل کنید و از انجام رفتار بی فکر خودداری کنید.

این مطلب چقدر برات مفید بود؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

مشورت نیاز داری کلیک کن!