اگر خیانت دیدیم چه کنیم

اگر خیانت دیدیم چه کنیم

در اکثر موارد، بعد از خیانت همسر، اولین واکنش افراد این است که به جدایی و طلاق فکر می‌کنند. این حس طبیعی است. اما وقتی به تصمیم‌گیری می‌رسید، باید با دقت عمل کنید. ممکن است به نظر برسد که ازدواج شما همواره یک اشتباه بوده است، اما باید توجه کنید که اتخاذ تصمیم اشتباه، تبعات جبران‌ناپذیری دارد. بهتر است کمی فرصت برای تأمل و تفکر به همسرتان بدهید و اجازه دهید که به تنهایی فکر کنید. به جای برانگیختن جدال‌های عاطفی با همسرتان، تصمیم‌گیری‌های عاقلانه‌تری بگیرید. ما در این مقاله قصد داریم تا درباره پرسش مهم اگر خیانت دیدیم چه کنیم پاسخ دهیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

چه رفتاری در هنگام روبرو شدن با خیانت داشته باشیم

برای اینکه بدانید بعد از خیانت چه رفتاری مناسب و عاقلانه است به موارد زیر به دقت توجه نمایید.

صبر کنید

برای جلوگیری از ورود تبعات منفی اسیب خیانت، نیازمند قبول کردن احساسات اولیه خود هستید. به طور طبیعی، ممکن است عصبانی و خشمگین باشید. با احترام گذاشتن به احساسات خود، تلاش نکنید تا آن را سرکوب کنید. پیدا کردن احساس خشم در شما بیهوده نیست؛ بلکه می‌توانید این خشم را به سمت راه درست هدایت کنید و با استفاده از انرژیی که از آن به دست می‌آورید، برای بهبود وضع خود تلاش کنید.

خود را سرزنش نکنید

راحت‌ترین کار این است که خودتان را به خاطر اتفاقی که افتاده و خیانت همسرتان سرزنش کنید. ولی به خاطر داشته باشید که شما مسئول اعمال همسرتون نیستید. البته فکر کردن به اینکه چرا این اتفاق افتاده و سهم شما در بروز این مشکل چی بوده خیلی مفید است. ولی نباید خودتان را به شدت سرزنش کنید و مورد ازار روانی قرار دهید. این رویکرد ممکنه فرآیند بهبود شما را طولانی‌تر کند.

با هر کسی در این باره صحبت نکنید

یکی از پاسخ‌های سوال اگر خیانت دیدیم چه کنیم این است که خیانت همسرتان را جار نزنید. وقتی آشنایان و دوستان متوجه خیانتی در زندگی زناشویی می‌شوند، اغلب تلاش می‌کنند نظر دهند و شما را به نصیحت، جدا شدن یا ادامه زندگی مشترک تشویق یا منع کنند. احساس وابستگی به نزدیکان ضروری است، اما تنها نزدیکانی را انتخاب کنید که مطمئن هستید شما و یا همسرتان را با سوگیری قضاوت نمی‌کنند و شما را برای زندگی مشترک خود به دردسر یا در چاله نمی‌اندازند. به خود احترام بگذارید و تصمیمات خود را با استقلال و یا مشورت گرفتن از یک متخصص بگیرید.

به روانشناس مراجعه کنید

پس از تجربه خیانت همسر، بهترین راهکار این است که به یک روانشناس متخصص در زمینه زوج‌درمانی مراجعه کنید. اکیدا توصیه می‌شود که با یک مشاور خانواده نیز مشورت کنید زیرا او می‌تواند به شما در زمینه مسائل زناشویی کمک کند و احساساتتان را به صورت دقیق‌تر شناسایی کند. با توجه به مشاوره تخصصی، شما می‌توانید آیندۀ رابطه خود را مشخص کنید و در نهایت، اگر تصمیم به ادامه رابطه بگیرید، با کمک یک مشاور خانواده می‌توانید رابطه خود را بازسازی کرده و تقویت کنید. به شما پیشنهاد می‌شود که برای مشاوره خانواده، از خدمات آنلاین مشاورکده استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که صحبت کردن با یک فرد متخصص درست‌ترین تصمیم ممکن است.

موضوعات مرتبط : سکوت بعد از خیانت درست است یا غلط

با پارتنر خود درباره احساساتتان صحبت کنید.

شریک زندگی شما باید مطلع باشد که خیانت او در شما چه احساساتی را به وجود آورده است. افرادی که خسانت را تجربه کرده‌اند، معمولاً احساسات خشم، غم و اندوه، بی‌ارزشی و بی‌اعتمادی را تجربه می‌کنند. بهتر است با شریک زندگی‌تان در مورد این احساسات صحبت کنید. اگر فکر می‌کنید که بیان این احساسات به جدل و بحث منجر می‌شود، می‌توانید از فضای مشاوره زوجین استفاده کرده و در بحث با شریک خود بهتر و موثرتر صحبت کنید.

برای دستیابی به جواب سوال اگر خیانت دیدیم چه کنیم بهتر است اشاره ای به طرحواره بی اعتمادی داشته باشیم. طرحواره بی اعتمادی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن فرد به دلیل تجربه‌های منفی قبلی خود یا دیگران نسبت به فرد دیگری، سازمان، یا جامعه، از اعتماد کردن خودداری می‌کند. این شکل بی‌اعتمادی معمولاً در نتیجه تجربه‌های ناخوشایند یا ناکافی، ضربان روحی و روانی در دوران کودکی و یا عدم وجود دلبستگی سالم میان والد و فرزند رخ می‌دهد. با افزایش بی‌اعتمادی، تعاملات اجتماعی متأثر می‌شوند و ممکن است باعث بروز تنش‌ها و مشکلات در روابط فردی و اجتماعی شود.

طرحواره بی‌اعتمادی یکی از مسائلی است که در مورد تشکیل رفتارها، عملکرد، و اعتماد به دیگران بحث می‌شود. دلایل مختلفی برای ایجاد این طرحواره وجود دارد، از جمله:

  • تجربه‌های منفی: تجربه‌های منفی با فرد یا افرادی خاص می‌تواند باعث ایجاد طرحواره بی‌اعتمادی در ذهن شخص شود.
  • دلبستگی ناایمن: وجود دلبستگی ناایمن سبب خواهد شد که فرد در بزرگسالی نتواند به دیگران اعتماد کند و از طرفی هنگامی که در معرض خیانت قرار گرفت سوگ بزرگتری را تجربه کند و به صورت کلی نسبت به همه بدبین شود.
  • ناکامی‌های گذشته: ناکامی‌های گذشته شخص می‌تواند باعث شک و شبهات درباره موفقیت‌های آتی و در رابطه آن شخص شود.

انواع دیگری از دلایل نیز می‌تواند وجود داشته باشد، اما در کل، ایجاد طرحواره‌های بی‌اعتمادی ممکن است موجب کاهش ارتباطات اجتماعی و کارایی شخص شود. بهترین راه برای پیشگیری از آن، برطرف کردن دلایل مختلف آن است.

خواسته‌های خود را به همسرتان بیان کنید

اگر قرار است زندگی زناشویی شما ادامه پیدا کند و به پاسخ سوال اگر خیانت دیدیم چه کنیم، دست پیدا کنیم این است که بگویید، چه خواسته‌ها و سوالاتی از همسرتان دارید؟ شرایطی که برای ادامه زندگی در نظر دارید چیست؟ برای بهبود وضعیت و حل مشکلات ممکن است نیاز باشد سوالاتی مانند «چرا به خودش اجازة خیانت داده است؟»، «چه مدتی در رابطه بوده است؟»، «آیا این اولین و آخرین خیانت او بوده یا موارد دیگری هم وجود داشته؟»، و «آیا هنوز هم به آن رابطه تمایلی دارد یا نه؟» مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند. همچنین، ممکن است خواسته‌های دیگری به ذهنتان برسد، مثلاً اینکه همسرتان دیگر روی تلفن همراه و رایانه‌اش رمز ننگذارد؛ به شما دربارۀ رفت و آمدهایش توضیح بدهد؛ وقت بیشتری برای خانواده بگذارد و غیره. لازم است که با کمک یک مشاور زوج درمانگر، این سوالات و خواسته‌ها را تنظیم کنید و آن‌ها را به شفافیت کامل در حضور همسرتان بیان کنید.

موضوعات مرتبط : آیا مرد خیانتکار درست میشود

از همسر خود انتقام نگیرید

بعد از خیانت همسر، انتقام گرفتن از او بدترین اقدام است. این کار هیچ کمکی به شما نمی‌کند و شاید فکر کنید با خیانت به همسرتان، عملش را انتقام‌جویانه می‌کنید، اما در واقع، این کار باعث بدتر شدن شرایط شما و پیچیده شدن فرایند درمان می‌شود. بهتر است از انتقام دوری کنید و به آسیبی که به شما زده، توجه ویژه‌ای نشان دهید تا شرایط بدتر نشود. در نتیجه، پیشنهاد می‌شود از انتقام دوری کنید تا آسیبی که خورده‌اید، شدت بیشتری پیدا نکند.

راه‌های درمان زخم خیانت در رابطه

آیا همه راه‌های درمان زخم خیانت را بررسی کرده‌اید و به نتیجه‌ای رسیده‌اید که اگر خیانت دیدیم چه کنیم یا جدایی از همسر باید راه حل مناسبی باشد؟ اغلب خیانت می‌تواند به عنوان فروپاشی زندگی زناشویی در نظر گرفته شود. برخی افراد، با وجود تلاش برای فراموش کردن درد خیانت، قادر به کنار گذاشتن آن نیستند. بیشتر اوقات، همسری که خیانت کرده است، برای بازسازی زندگی زناشویی همکاری نمی‌کند. به عنوان مثال ممکن است همچنان عاشق رابطهٔ خود با کسی دیگر باشد و تلاشی برای ترمیم رابطه به عمل نیاورد و احساس پشیمانی نداشته باشد. در چنین شرایطی، جدایی و طلاق ممکن است بهترین راه حل باشد. با این حال، بهتر است قبل از اتخاذ تصمیم، به‌عنوان یک مرحله درمان، با یک مشاور خانواده مشورت کنید تا از تصمیم خود مطمئن شوید.

در صورتی که تصمیم گرفتید جدایی و طلاق را انتخاب کنید، اولین مرحله این فرآیند مراجعه به دادگاه خانواده برای ارائه درخواست طلاق است. یادآوری لازم است که قبل از ارائه درخواست طلاق، مستندات مورد نیازی که نشان دهد همسر شما خیانت کرده است، باید تهیه شود. برای این منظور بهتر است از یک کارشناس خانواده مشورت بگیرید.

شاید دلایل خیانت همسر شما برای شما واضح نباشد و این باعث آشفتگی و احساس بی ارزشی شما شود و فکر کنید که شاید خودتان مسئول خیانت او هستید. ممکن است فکر کنید در رابطه با همسرتان دور شده اید یا در خانه توجه کافی نشده است. این احساسات طبیعی است، اما باید به یاد داشته باشید که هیچ کدام از این دلایل نمی تواند به خاطر خیانت مردان و زنان باشد و نباید خود را به خاطر اشتباهات همسر سرزنش کنید.

در ادامه مقاله اگر خیانت دیدیم چه کنیم بهتر است اشاره کنیم که ممکن است در برخی موارد شما در رابطه مسئول باشید و از اهمیت بیشتری در ایجاد شرایط خیانت برای همسرتان برخوردار باشید که این مسئولیت را بهتر است بپذیرید. با این حال، هرگز نباید فکر کنید که به دلیل اشتباهات شما، همسر شما حق خیانت کردن داشته باشد. بهتر است از سرزنش کردن خودداری کنید، چرا که این باعث می شود که همسرتان اشتباه خود را نپذیرد. به جای آن، روی دلایل و احتمالات خیانت همسرتان تمرکز کنید.

شناخت احساسات و کنترل خشم

ممکن است به دلیل شدت احساس ناراحتی و عصبانیتی که از همسرتان دارید، خواهان بیان احساسات خود در برابر اعضای خانواده، دوستان نزدیک و یا به شکل عمومی در شبکه های اجتماعی باشید. با این حال، اگر می‌خواهید در آینده با همسرتان در آشتی باشید، توصیه می‌شود احساساتتان را فقط به افرادی بگویید که واقعاً می‌توانند به شما کمک کنند تا این مشکل را حل کنید.

در انتهای مقاله اگر خیانت دیدیم چه کنیم بهتر است بدانید که هنگامی که به همه افرادی که می‌شناسید درباره خیانت شوهر یا همسرتان بگویید، شاید در ابتدا احساس آرامش کنید، اما بعدها ممکن است پشیمان شوید. بنابراین، بهتر است با افرادی که برایتان ارزش قائل هستند و واقعاً بهتان علاقه مند هستند صحبت کنید. اگر تاکنون به دوستان نزدیک خود در مورد خیانت همسرتان چیزی نگفته‌اید، بهتر است صبر کنید تا تصمیمی درباره چگونگی حل این مشکل بگیرید و پس از اعتمادسازی در رابطه‌تان، ممکن است بخواهید با آن‌ها درمورد آن صحبت کنید. اگرچه شاید خواسته باشید همسر یا همسرتان را مجازات کرده، اشیای مورد علاقه‌اش را خراب کرده یا حتی خیانت کرده، اما این نوع رفتار نه شما را آرام می‌کند و نه به حل مشکلات زندگی‌تان کمک می‌کند. بهتر است برای مدتی از همسرتان فاصله بگیرید، اما نباید وضعیت‌ها را بدتر کنید. در غیر این صورت، هر دوی شما با ضرر جدی روبرو خواهید شد. تنبیه کردن همسرتان تنها منجر به دردسرهای بیشتری برای شما خواهد شد و باعث می‌شود رابطه‌ی شما بهبود نیابد. برای مدتی فاصله گرفتن با همسرتان مشکلی ندارد، اما رویانی برخورد کردن به همسرتان هیچگاه بهبود روابط شما را نخواهد داشت

این مطلب چقدر برات مفید بود؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

مشورت نیاز داری کلیک کن!