021-66197223

021-66197223

افسردگی بعد از ازدواج – علل + درمان

افسردگی بعد از ازدواج علل + درمان


اکثر افراد فکر می کنند که افسردگی فقط پس از زایمان یا قبل از ازدواج و در زمان تجرد اتفاق می افتد. عده ای تصور می کنند افراد متاهل بسیار شاد و سلامت هستند. اما این طور نیست زیرا آمار ها حاکی از آن است که بسیار افرادی به افسردگی بعد از ازدواج دچار می شوند.

در واقع افسردگی به حالتی می گویند که فرد تماما احساس ناراحتی و ناامیدی دارد و لبخندی از روی رضایت بر روی چهره اش نمی نشیند. برخی افراد بعد از ازدواج و قرار گرفتن در مرحله قبول مسئولیت ها دچار شوک و افسردگی می شوند.

مطلب پیشنهادی به شما : مشاوره ازدواج

امروز ما در خدمت شما عزیزان هستیم تا در مورد علل افسردگی بعد از ازدواج و چگونگی درمان آن صحبت کنیم. زیرا باور های غلطی در این باره وجود دارند. برای دریافت اطلاعات بیش تر تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید.

علت افسردگی بعد از ازدواج چیست؟

ایجاد افسردگی بعد از ازدواج می تواند به خاطر دلایل و علت های زیادی باشد. اما توجه داشته باشید که افسردگی یک واکنش درونی است و اکثر عوامل و دلایل تنها زمانی می توانند تاثیر گذار باشند، که به چنین عللی واکنشی مثبت داده شود. بنابراین بدون این که روح فرد افسردگی را نپذیرد و آن را تشدید نکند، به وجود نمی آید. در کل علل افسردگی بعد از ازدواج به شرح زیر است:

فاصله گرفتن از خانواده و مدام ندیدن آن ها

رابطه جنسی خشن و ناراحت کننده

درک نشدن و اختلاف سنی زیاد با همسر

داشتن خیالات رویای در مورد ازدواج

اختلاف طبقاتی فرهنگی و تحصیلی و مالی با همسر

تنها بودن در اکثر مواقع

گاهی افراد انتظاراتی از زندگی مشترک و همسر خود دارند که در صورت برآورده نشدن، فرد احساس ناکامی می کند و با تکرار چنین وضعیتی به مرور به افسردگی دچار می شود.

علائم افسردگی بعد از ازدواج چیست؟

افسردگی بعد از ازدواج

زمانی که فردی به افسردگی مبتلا می شود علائم مختلف و متفاوتی از خود نشان می دهد. یکی از علائمی که بر اثر افسردگی بعد از ازدواج به وجود می آید دعوا های بی دلیل با همسر و گوشه گیری و انزوا است. از دیگر علائم می توان امید نداشتن به آینده ازدواج و حسرت روز های تجرد را نام برد.

عدم انجام روابط زناشویی و احساس نا خوشایند به ازدواج هم جزو علائم این مشکل است. در واقع نمی توان علائم دقیق و مشخصی برای فرد افسرده پس از ازدواج نام برد زیرا هر یک ممکن است علائم خاص خود را داشته باشند. برخی افراد به راحتی متوجه افسردگی خود و یا همسرشان می شوند و در صدد درمان آن بر می آیند. اما برخی افراد دیر متوجه می شوند.

درمان افسردگی بعد از ازدواج

برای درمان افسردگی بعد از ازدواج کافی است که وضعیت را درک کنید و برای بهتر شدن اوضاع تلاش کنید. از این رو بهتر است اگر فرد افسرده همسر شما می باشد، میزان توجه و ابراز علاقه خود را نسبت به او بیش تر کنید. زمان بیش تری را با او بگذرانید و با مهربانی و محبت صحبت داشته باشید.

برای درمان بسیار مهم است که هدف مشترکی را با همسر خود پیدا و دنبال کنید. در واقع ازدواج با یک مانع برای خودنمایی نیست بلکه مطمئن باشید با همراهی همسر می توانید به مراحل بالا تر و بهتری از لذت و خرسندی از ازدواج دست یابید.

مطلب پیشنهادی به شما : مشاوره درمان افسردگی

البته که درمان افسردگی در چند روز امکان پذیر نیست و باید مدت زمان طولانی تری بگذرد. بنابراین توصیه می کنیم صبور باشید و سریع جا نزنید زیرا همین موضوع ممکن است باعث تشدید افسردگی همسرتان شود.

برخی از افراد بر این باورند که افسردگی را با صحبت و همدلی می توان درمان کرد. اما برخی اوقات ممکن است اوضاع وخیم تر از چیزی باشد که شما فکر می کنید و شریک زندگی شما برخلاف عقیده ی شما که تصمیم به درمان دارید ممکن است تصمیم به طلاق داشته باشد. از این رو بهترین کاری که در چنین اوضاعی برای درمان این مسئله می توان انجام داد مراجعه به مشاور است.

مشاور می تواند با صحبت و قانع نمودن فرد مبتلا به افسردگی، درمان او را به مرور زمان انجام دهد. زیرا درمان افسردگی به مدت زمان زیادی نیاز دارد، در واقع افسردگی یک بیماری روحی است در صورت تشدید جسم را هم درگیر می کند.

در این صورت درمان بیماری روحی به زمان کافی نیاز دارد. پس انتخاب مشاور خوب یکی مهم ترین قدم ها در درمان افسردگی بعد از ازدواج است.

آیا با طلاق می توان این مشکل را درمان کرد؟

افرادی که به افسردگی بعد از ازدواج مبتلا می شوند، ممکن است پس  از مدتی به فکر درمان آن باشند. اما اگر چنین وضعیتی آنقدر طولانی شود که تحمل آن سخت باشد ممکن است فرد مبتلا تصمیم به گرفتن طلاق بگیرد. اما بر اساس تحقیقاتی که انجام شده تا به حال افرادی که برای درمان این موضوع تصمیم به طلاق می گیرند قطعاً پس از طلاق درمان نمی شوند.

زیرا آنها به امید این طلاق می ‌گیرند که دیگر از آن وضعیت راحت شده اند و می توانند نسبت به آینده امیدوار باشند. اما در واقع زندگی پر از چالش ها و اتفاقات مختلف است. همین موضوع ممکن است باعث تشدید افسردگی نیز شود. از این موضوع گذشته نمی توان انتظار داشت که بیماری افسردگی که ریشه در روح و روان دارد بر اثر عوامل بیرونی درمان شود.

برای جلوگیری از افسردگی بعد از ازدواج چه باید کرد؟

اگر می خواهید ازدواج موفق داشته باشید و به هیچ عنوان به افسردگی بعد از آن مبتلا نشوید، بهتر است واقع بین باشید. در واقع ازدواج روزهای تلخ و شیرین زیادی دارد. اما بهترین کار این است که در روز های سخت به روز های خوب آن بیاندیشید.

هم چنین از اتفاقات کوچک دعوا های بزرگ درست نکنید. همراه و همراز همسر خود باشید و بدانید که زندگی ادامه دارد و برای رسیدن به هدف های بزرگ باید تلاش کرد. بنابراین نسبت به آینده ازدواج خود خوشبین باشید و هم چنین عشق ورزیدن را فراموش نکنید. چرا که یک زندگی و ازدواج خوب به وفاداری و بخشندگی و عشق نیاز دارد.

یک پاسخ

  1. بازتاب: مشاورکده همراه | مشاور خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

‎راه های کاهش استرس
روانشناسی فردی
nima

راه های مقابله با استرس

با توجه به گفته‌های محققان، استرس می‌تواند بر تشدید یا ایجاد بیماری‌ها تأثیر بگذارد. بر اساس این گفته‌ها، بین ۶۰ تا ۹۰ درصد بیماری‌ها می‌توانند

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

‎راه های کاهش استرس
روانشناسی فردی
nima

راه های مقابله با استرس

با توجه به گفته‌های محققان، استرس می‌تواند بر تشدید یا ایجاد بیماری‌ها تأثیر بگذارد. بر اساس این گفته‌ها، بین ۶۰ تا ۹۰ درصد بیماری‌ها می‌توانند

بیشتر بخوانید »
Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید