از چه مردانی باید طلاق گرفت

از چه مردانی باید طلاق گرفت

در ابتدا باید اشاره کنیم که هدف ما از نگارش این مقاله ترویج و یا تشویق شما به طلاق گرفتن نیست. ما در مقاله از چه مردانی باید طلاق گرفت شما را با خصوصیت‌هایی آشنا خواهیم کرد که با توجه به آن‌ها باید زنگ خطر رابطه را به صدا دراورده و به فکر چاره یا کمک گرفتن از یک مشاور باشید.

از چه مردانی باید طلاق گرفت؟

در ادامه به مواردی اشاره خواهیم کرد که بهتر است از همسر خود جدا شوید.

مردان مبتلا به اختلال خودشیفته

به طور عمومی، اختلال شخصیت خودشیفتگی باعث آزار شدید اطرافیان می‌شود و به همین دلیل مردان مبتلا به این اختلال در فهرست افرادی که باید از آن‌ها جدا شوید قرار می‌گیرند. این فرد به طور مداوم در حال توضیح و شرح دادن خود است. مردان مبتلا به اختلال خودشیفته فقط خود را در کانون توجه می‌بینند و در مواردی که منجر به طلاق می‌شود دیده شده که این مردان همسر خود را بسیار مورد تحقیر قرار داده و حتی پیشرفت‌های او را نخواهد دید.

اختلال شخصیت خودشیفته یا Narcissistic Personality Disorder (NPD)، یکی از اختلالات شخصیتی است که با علاقه بیش از حد به خود، افراطی بودن در تحلیل کردن احساسات خود، خودپنداره بالا و احساس چشم‌پوشی و نادیده گرفتن نیازها و احساسات دیگران همراه است. افراد مبتلا به این اختلال اغلب احساس می‌کنند که آن‌ها و نیازهایشان در اولویت قرار دارد و دیگران باید آن‌ها را به اندازه مطلوب بپذیرند و ترحم کنند. این اختلال ممکن است به دلیل ژنتیک، شرایط خانوادگی و فردی، و یا ترکیبی از هر دو عامل ایجاد شود. درمان این اختلال معمولاً شامل مشاوره و در موارد شدیدتر، داروهای روان‌شناختی است.

از چه مردانی باید طلاق گرفت؟ اختلال شخصیت خودشیفته (Narcissistic Personality Disorder) یک اختلال شخصیتی است که با افراط در خودپرستی، نیاز به تحسین دیگران، عدم توجه به نیازهای دیگران و عدم توانایی در ارتباط برقرار کردن با افراد دیگر همراه است. بعضی از نشانه‌های اختلال شخصیت خودشیفته عبارتند از:

 • تحقیر کردن و با بی‌توجهی به دیگران
 • نیاز به تحسین دیگران و تأییدیه گرفتن
 • احساس بی‌نیازی از نظر احساسی به دیگران و عدم توجه به احساسات آنان
 • اغراق شدید در خود-توصیفی و تعریف از خود بیشتر از واقعیت
 • بی‌احترامی به دیگران و برخورد بدون توجه به نیازهای آنان
 • انتظار داشتن از دیگران که به نیازها و خواسته‌های آنها رسیدگی کنند، در حالی‌که خود اغلب به نیازهای دیگران توجه نمی‌کنند.

البته برای تشخیص دقیق این اختلال نیاز به مشاوره یک روان‌شناس یا روان‌پزشک دارید.

مردان بیش از حد احساساتی

بدون شک در برخی اوقات یا در شرایط خاص، لازم است که بابت دریافت چند شاخه گل رز و شکلات از طرف مقابل قدردانی کنیم. اما وقتی که این هدایا و تعارفات از کنترل خارج می شوند، چگونه باید عمل کنیم؟ مردانی که بیش از حد احساساتی هستند و دائما سعی دارند تا شما و رابطه‌تان را از احساس پر کنند به مرور زمان سبب دلسردی شما خواهند شد. هرچیزی خارج از محدوده اعتدال سبب بروز مشکل در رابطه خواهد شد. هنگامی که سردی عاطفی ایجاد شود بهتر است در همان ابتدا این موضوع را با همسر خود مظرح کرده و او را دعوت به اعتدال کنید تا به مرور زمان طلاق عاطفی را تجربه نکنید.

مردان زورگو

از چه مردانی باید طلاق گرفت؟ رابطه با مردهای زورگو را بهتر است قطع کنید، مردان زورگو کسانی هستند که به شما و خواسته‌هایان احترام نمی‌گذارد. این مردان در یک رابطه سبب ایجاد تنش و دعوا خواهند شد. مردان زورگو به نوعی در خانواده‌های مردسالار بزرگ شده و تربیت دیده‌اند. در خانواده‌های مردسالار، مردان همیشه حرف اول را می‌زنند و به خواسته‌های زنان توجه نمی‌شود. بهتر است در همان ابتدا و قبل از ازدواج توجه ویژه‌ای به شناخت همسر خود داشته باشید تا درگیر مردان و روابط سمی نشوید.

مردانی که خود را بسیار باهوش می‌دانند

مردانی که خود را بسیار باهوش می‌دانند می‌توانند باعث ایجاد دردسر در روابط شوند. این مردان همیشه خود را باهوش دانسته و حتی اگر قصد اذیت کردن پارتنر خود را نیز نداشته باشند او را از خیلی از جهات ضعیف خواهند شمرد. مردان باهوش به خواسته‌ها و نظرات شریک عاطفی خود توجه نمی‌کنند و به او می‌گویند که دائما در حال اشتباه کردن هستند.

مردی که به شما احترام نمی‌گذارد.

احترام گذاشتن یکی از نیازهای اساسی در هر رابطه است. هنگامی که مردی بعد از ازدواج به شما و یا خانواده‌تان احترام نمی‌گذارد و دائما در حال سرزنش یا بی‌احترامی کردن به شما باشد بهتر است که جدا شوید. مردی که به شما احترام نگذارد و یا دائما در حال تحقیر یا بی‌ادبی باشد می‌تواند اعتماد به نفس و یا عزت نفس شما را کاهش دهد. احترام نگذاشتن یکی از اساسی‌ترین نیازهای ازدواج است و بدون آن زندگی سراسر تحقیر و بی‌عشق خواهد شد.

مردانی که تجربه ازدواج ناموفق داشتند

از چه مردانی باید طلاق گرفت؟ با توجه به آمار، ازدواج دوم به نسبت ازدواج اول، یا حتی بیشتر، به طلاق منجر می‌شود. البته، موارد استثنایی هم وجود دارند که در آن‌ها زندگی پس از ازدواج مجدد بسیار بهتر می‌شود. به هر حال، حتی اگر تصمیم گرفته باشید که پس از طلاق دیگر ازدواج نکنید، مسائل مالی و مسئولیت‌های خانوادگی برای شما مشکل‌ساز می‌شوند. دوباره مجرد بودن به معنای بازگشت به زندگی تنهایی است، مگر آنکه خانواده و دوستان همواره در کنارتان باشند. برای برخی از زوج‌های مطلقه، زندگی زمانی بهتر می‌شود که برای خود در زندگی هدفی پیدا کنند و خود را به آن متعهد کنند، یا بر روی تحقق یک هدف کار کنند که این هدف تبدیل به شور و اشتیاقشان برای معنا بخشیدن به زندگی شود.

افرادی که تجربه‌ای از ازدواج بد داشته‌اند، به شما می‌گویند که حداقل سه نوع مشکل در یک ازدواج وجود دارد که می‌توان آن‌ها را دلیل قطعی برای طلاق دانست: سوء استفاده‌ فیزیکی، کلامی یا عاطفی؛ خیانت همسر؛ و سوء مصرف مواد یا اعتیاد همسر. در واقع، تلاش برای تغییر یک شخص کار آسانی نیست، بنابراین مهم نیست چقدر تلاش کنید، نمی‌توانید حتی یک نفر را با وجود امید برای بهبودی رفتار شریک زندگی خود بهتر کنید. اغلب زنان، حتی اگر رابطه زناشویی باعث رنج و دردشان شود، تصمیم می‌گیرند با شریک زندگی‌شان ادامه دهند و امیدوار هستند شریکشان به رفتار طبیعی برگردد.

موضوعات مرتبط : آیا مرد خیانتکار درست میشود

مردی که به عقاید شما احترام نمی‌گذارد.

از چه مردانی باید طلاق گرفت؟ مردی که به عقاید شما احترام نگذارد سبب می‌شود تا شما در حال حاضر با ترس از مورد سوء استفاده قرار گرفتن زندگی ‌کنید که باعث ایجاد هراس و ترس بیشتر در شما می‌شود. به دلیل این موضوع، شما مجبور به تغییر باورها و اعتقاداتتان هستید و نمی‌توانید با این موضوع کنار بیایید. همچنین، حقوق و نیازهای شما برای زندگی کردن به گونه‌ای که دوست دارید، پایمال می‌شوند و همسرتان نیز در زندگی زناشویی به شما اهمیت نمی‌دهد. شما برخلاف میل باطنی خود، مجبور به فاصله گرفتن از اعضای خانواده و دوستانتان خواهید شد و تنها شما هستید که برای بهبود زندگی زناشوییتان تلاش می‌کنید.

همچنین با همسرتان هماهنگ نیستید و از تفاهمی با او برخوردار نخواهید بود. شریک زندگیتان همیشه انتقاد می‌کند و شما را بی‌ارزش می‌شمارد، عیب جویی می‌کند، شما را دست می‌اندازد و موجب ترس و وحشتتان می‌شود. همه افراد دارای عقاید و ارزش‌های مختلفی هستند و یکی از مولفه‌های اصلی ازدواج اسن است که زوجین بتوانند همدیگر را درک کرده و همانگونه که هستند بپذیرند. در غیر این صورت پس از مدتی بی‌احترامی و دعواهای زناشویی آغاز شده و در نهایت راهی جز طلاق برایتان باقی نخواهد ماند.

مردی که برای شما وقت نمی‌گذارد.

از چه مردانی باید طلاق گرفت؟ اگر فکر می‌کنید با بودن با کسی که کمترین توجه را به شما دارد، زمان، انرژی و زندگی خود را هدر می‌دهید، باید از این فرد فاصله بگیرید. اگر این فرد اعتقادی به بهبود رفتار خود ندارد و حتی پس از تلاش‌های شما، رفتار نامناسبش با شما را ادامه داد، باید بفهمید که زمان آن است تا او را رها کنید و به زندگی ادامه دهید. به یاد داشته باشید که هنگامی که مشکلی پیش می‌آید، دو طرف به یک اندازه باید برای بهبود زندگی خود تلاش کنند و مسئولیت پذیر باشند. شما نمی‌توانید تنهایی مشکلات زندگی مشترک را برطرف کنید.

زوجین به انرژی و توجه نیاز دارند و به همین دلیل یکی از اساس اصلی ازدواج تامین نیازهای عاطفی است و در صورتی که مردی برای شما وقت نگذارد جز سردی عاطفی و جدایی چیزی برایتان نخواهد داشت.

مردی که دائما به طلاق تهدید می‌کنند.

همه در زندگی زناشویی به دنبال خوشبختی هستند، اما نارضایتی و ناخوشنودی تنها دلیل خوبی برای طلاق نیستند. هر دوی زوجین باید برای به دست آوردن خوشبختی و عشق در زندگی زناشوییشان تلاش کنند. با توجه به این که هیچ دو ازدواجی شبیه به هم نیست، طلاق یک تصمیم دشوار است و به عوامل متعددی بستگی دارد. زمان مناسب برای طلاق باید پس از ارزیابی، تجزیه و تحلیل، بررسی جامع و کامل و بهبود رابطه باشد. در برخی موارد، وقتی ازدواج بد شده است و شما را تحت تاثیر قرار داده و آزار می‌دهد، ممکن است مواجه با مشکلات زناشویی به شکل منطقی و در آرامش امکان پذیر نباشد.

در این شرایط که تنش میان زوجین افزایش یافته است و مردی دائما با اولین بروز تنش شما را دعوت به طلاق گرفتن می‌کند بهتر است که از وی جدا شوید.

مردان مبتلا به پارانویا

از چه مردانی باید طلاق گرفت؟ اختلال پارانویا یا اختلال شک (Paranoid Personality Disorder)، یکی از اختلالات شخصیتی است که با الگوی رفتاری مشخصی همراه است. افراد مبتلا به این اختلال، بیشتر به دنبال تشخیص نادرست از دیگران هستند و معتقدند که دیگران در برابر آنها بی‌انصافی کرده‌اند، آنها را نادرست قضاوت کرده‌اند یا در نقشه‌ای برای آسیب رساندن به آنها هستند. این افراد می‌توانند بسیار بی‌اعتماد به نفس، بی‌اطلاع، بدبین و حساس به انتقاد باشند. بیماری فوق، یکی از اختلالات شخصیتی گروه B محسوب می‌شود. درمان این اختلال، به دلیل مشکلات در تعامل با بیمار، بسیار چالش‌برانگیز است و علاج این اختلال با مشاوره و پیشرفته‌ترین شیوه‌های درمانی چندمنظوره صورت می‌گیرد.

اختلال پارانویا (Paranoid personality disorder) یک اختلال شخصیتی است که بیشتر در افراد بالغ ظاهر می‌شود. در مردان و زنان این اختلال ممکن است شباهت‌هایی داشته باشد اما برخی علایم آن در مردان بیشتر دیده می‌شود. به عنوان مثال:

۱- احساس مراقبت و نظارت: ممکن است مردانی که از اختلال پارانویا رنج می‌برند، به طور مداوم احساس مراقبت و نظارت می‌کنند و فکر می‌کنند که دیگران می‌خواهند به آن‌ها آسیب برسانند.

۲- توجه زیاد به جزئیات: این افراد توجه زیادی به جزئیات دارند و همیشه در حال جستجوی شواهد و نشانه‌هایی هستند که نشان دهنده نقض حقوقشان باشند.

۳- عدم اعتماد به دیگران: مردانی که از اختلال پارانویا رنج می‌برند، به دیگران اعتماد نمی‌کنند و فکر می‌کنند که همه دروغگو هستند و قصد دارند آسیب به آن‌ها برسانند.

۴- تفکر سیاسی: برخی افراد ممکن است دیدگاه‌های سیاسی پیچیده و ایدئولوژیکی داشته باشند که این اختلال برایشان قابل تغییر نیست و در طول زمان ممکن است به شکل بدتری پیشرفت کند. توجه داشته باشید که داشتن یک یا دو علامت برای تشخیص اختلال پارانویا کافی نیست و برای تشخیص این اختلال نیاز به ارزیابی توسط یک حرفه‌ای متخصص است.

از چه مردانی باید طلاق گرفت؟ اگر فاصله بین شما و شریکتان به حدی رسیده که به نظر می‌رسد هیچ راهی برای تغییر وضعیت وجود ندارد، می‌توانید با طلاق شانسی برای داشتن یک زندگی بهتر برای خود ایجاد کنید. اما به هر حال، همیشه باید توجه داشت که نباید به هر دلیلی کاملا به طلاق روی آورد. راه حل‌های مختلفی وجود دارد تا سردی‌های عاطفی بین زوجین برطرف شود، اما اگر شما یا شریکتان هیچ دلیل و انگیزه‌ای برای تغییر وضعیت فعلی ندارید، به این معناست که زمان عشق شما به اتمام رسیده است.

وجود اختلافات ریشه دار

می‌توان به اختلافات ریشه‌دار اشاره کرد. در زندگی زناشویی، اختلاف نظر و سلیقه بین همه زوجین وجود دارد. اما گاهی این اختلاف‌ها می‌توانند بر سر مسائل بسیار مهم باشند. ممکن است همسر شما فکر کند که شما باید اعتقادات خود را کنار بگذارید و مانند او فکر کنید. برای مثال، ممکن است همسر شما تلاش کند سبک لباس پوشیدن شما را تغییر دهد یا مخالف شغل مورد علاقه شما باشد و آن را کم ارزش بداند.

مردی که به خانواده به شدت وابسته است

گاهی اوقات، همسر شما به حدی برای خانواده (پدر و مادرش) یا دوستان وابسته است که آن‌ها را در جریان همه مسائل زندگی خود قرار می‌دهد و بدون مشورت با شما، هیچ تصمیمی نمی‌گیرد. به عبارتی، دیگران هستند که زندگی شما را کنترل می‌کنند. در چنین شرایط، بهتر است با همسرتان صحبت کنید و این مشکل را برطرف کنید.

اما اگر همسر شما نتواند این اخلاق را تغییر دهد، به این معناست که هرگز نمی‌توانید زندگی مستقلی داشته باشید و این می‌تواند مشکلات زیادی را در زندگی شما ایجاد کند. بنابراین، برای پاسخ به سوال چه زمانی باید طلاق گرفت، می‌توانید وابستگی‌های شدید را در نظر بگیرید.

مردی که دارای مشکلات جنسی است؟

مردی که دارای مشکلات جنسی است

از چه مردانی باید طلاق گرفت؟ مشکلات جنسی به هر مشکل یا اختلالی اشاره می‌کنند که با تجربه شخصی در زمینه جنسی و ارتباط با شریک جنسی خود مرتبط است در صورتی که بعضی از این اختلالات یک طرفه باشد و هر دو نفر تمایلات مشابه نداشته باشند باعث مشکلاتی در زندگی میشوند . برخی از مشکلات جنسی عبارتند از:

 • اضطراب جنسی
 • نارسایی جنسی
 • خشونت جنسی
 • قرار دادن فشار زیاد برای داشتن رابطه جنسی
 • به وجود آمدن درد یا عدم راحتی در هنگام رابطه جنسی
 • سردی جنسی
 • به وجود آمدن مشکلات در نعوظ یا سایر عملیات جنسی
 • بیش‌فعالی جنسی
 • اعتیاد به فعالیت جنسی
 • بخش نشدن از فعالیت جنسی

بسیاری از این مشکلات جنسی به عوامل روانی یا فیزیکی برمی‌گردند و پزشک شما می‌تواند برای تشخیص آنها و ارائه درمان مناسب به شما کمک کند. در صورتی که مردی برای درمان این مشکلات اقدامی نکند بهتر است به فکر طلاق باشید.

مردان دارای اختلال مواد

اختلال مصرف مواد (Substance Use Disorder) یک مشکل روانی است که به علت مصرف بیش از حد و مکرر مواد شیمیایی (مانند الکل، مواد مخدر، داروهای تحریک‌کننده و آرام‌بخش) توسط فرد ایجاد می‌شود و منجر به مشکلات شخصی، اجتماعی و حتی سلامتی می‌شود. این اختلال شامل مشکل در کنترل مصرف مواد، احساس قوی به مصرف کردن مواد، تحمل کمتر به عدم استفاده از مواد، عدم علاقه به فعالیت‌های معمول، کاهش حافظه، و مشکلات زندگی اجتماعی، شغلی و خانوادگی است. این اختلال در صورت نبود مراقبت‌های متخصص، می‌تواند به مشکلات جدی‌تری مانند اضطراب، افسردگی و بیماری‌های جسمی منجر شود.

از چه مردانی باید طلاق گرفت؟ نشانه‌های اختلال مصرف مواد می‌توانند به صورت جسمی، ذهنی، اجتماعی و رفتاری بروز کنند. بعضی از نشانه‌های جسمی عبارتند از:

 • تغییر شدید در وزن و اشتها
 • خستگی، سردرد و درد شکم
 • بیقراری و عرق کردن
 • ناراحتی عمومی و بی‌حالی

نشانه‌های ذهنی و اجتماعی عبارتند از:

 • افسردگی، اضطراب و ترس بی‌جهت
 • پوچی و بی‌اشتیاقی به امور روزمره
 • تغییرات در شخصیت و رفتار
 • عدم تمرکز و کاهش حافظه
 • بی‌توجهی به مسئولیت‌های خانوادگی، اجتماعی یا شغلی
 • عدم ارتباط مناسب با خانواده، دوستان و همکاران

بعضی از نشانه‌های رفتاری عبارتند از:

 1. افزایش مصرف مواد مخدر و الکل
 2. افزایش خطرپذیری و رفتارهای خطرناک
 3. تغییر روابط اجتماعی و دوستی‌ها

لازم به ذکر است که هر فرد ممکن است نشانه‌های متفاوتی را نشان دهد. در هر صورت، برای تشخیص صحیح و درمان مناسب همیشه بهتر است با یک متخصص درمان اعتیاد مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

برای تماس با مشاور کلیک کنید