آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد

آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد

بزرگترین چالشی که ممکن است هر فردی در زندگی مشترک با آن روبرو شود، خیانت است. در این شرایط، فردی که از اعتمادش سوءاستفاده شده، ضربه روحی بدی خواهد خورد که جبران‌ناپذیر است و برای او اعتماد دوباره به همسرش کار سختی خواهد بود. در بیشتر موارد، زندگی پس از خیانت امکان‌پذیر نیست ولی اگر دو طرف در بروز این خیانت نقش داشته باشند، در برخی موارد، زوجین شرایط را به خاطر فرزندان به نظر عادی می‌آورند و بدون اعتماد به همسرشان، به زندگی ادامه می‌دهند، به طوری که دیگر چیزی مثل گذشته نباشد. اما اعتمادی که از دست رفته، به راحتی برنمی‌گردد.  ما در این مقاله به یکی از مهمترین سوالات شما در خصوص اینکه آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد یا خیر پاسخ می‌دهیم؛ با ما همراه باشید.

بررسی مواردی که بعد از خیانت با آن مواجه خواهید شد

در اکثر موارد، زوجین برای ادامه زندگی با یکدیگر بحث و گفتگو می‌کنند و در صورتی که یکی از آن‌ها خیانت کرده باشد، فرد آسیب‌دیده تمام شرایط را مورد بررسی قرار می‌دهد. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا بخشیدن همسر خیانتکار در زمانی که از احساس و اعتماد شخص آسیب‌دیده سوء استفاده شده است، قابل قبول و بخش‌پذیر است و آیا می‌توان دوباره به زندگی مشترک با همسر خیانتکار بازگشت؟

بدون شک، اعتماد کردن به فرد خیانتکار سخت است و در اکثر موارد، نمی‌توان دوباره با او زندگی کرد. با این حال، مشاوران همیشه به افراد توصیه می‌کنند که تصمیم عجولانه نگیرند و به همدیگر فرصت دهند تا همسر خیانتکار بتواند خطاهایش را جبران کند.

بخاطر فرزندان…

حفظ امنیت و آرامش فرزندان، بیشترین دلیل برای حفظ چنین زندگی‌ای است. همانطور که بعضی از همسران هنوز به طرفشان احساسی دارند، ممکن است قادر باشند فرصتی را برای بازگشت او به شرط عدم تکرار خیانت ایجاد کنند. ادامه زندگی در چنین شرایطی قطعاً سخت است و تصمیم‌گیری برای همسر خیانتکار دشوار است. اعتماد به همسر پس از خیانت باید به گونه‌ای باشد که وفاداری او دوباره ثابت شود، و اگرچه سخت است، اما می‌تواند زندگی مشترک را از نابودی نجات دهد. گاهی هم فرزندان راضی به جدایی والدین به دلیل خیانت نیستند.

برای فهم بیشتر این موضوع که آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد یا خیر باید بگوییم که بازسازی رابطه به حالت قبل از خیانت، به طور قطع کاری سخت و زمان‌بر است. این فرایند بر اساس یک پروسه طولانی مدت انجام می‌شود و در آن هر دو نفر درگیر در این رابطه آسیب‌پذیر هستند، اما فردی که خیانت دیده، بیشتر در معرض خطر قرار دارد زیرا احساسات او مختل شده است. برای بازسازی رابطه، فرد خیانتکار باید دوباره اعتماد و وفاداری خود را نشان دهد. او باید از کار خود پشیمان شده و دوباره برای رفع آسیب‌های وارده تلاش کند، تا بتواند دوباره در دل اعضای خانواده قرار گیرد. شروع این پروسه زمانی ممکن است باشد که همسر پس از خیانت، عذرخواهی کرده و بخواهد یک زندگی جدید با همسرش راه بیافریند.

ترس از شروع مجدد رابطه…

فردی که خیانت را تجربه کرده، به دلیل ترس زیاد از شروع یک رابطه مجدد، در این برهه بعد از خیانت مشکوک به دیگران است و سخت اعتماد می‌کند. برای اینکه بتوانید رابطه و زندگی خود را بعد از خیانت مجدد بازسازی کنید، باید ارزش رابطه زناشویی خود را مورد سنجش و بررسی قرار دهید.

عدم آگاهی درباره بازسازی رابطه بعد از خیانت…

برای اینکه درباره موضوع آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد یا خیر بیشتر بدانید ادامه مطلب رل دنبال نمایید. بازسازی رابطه بعد از خیانت در سه مرحله اصلی انجام می‌شود که به آن‌ها در زیر اشاره می کنیم:

صداقت در یک رابطه بسیار مهم است بخصوص پس از خیانت. بیان صادقانه و روشن علت خیانت می‌تواند به بازسازی رابطه کمک کند و به همسر خیانت‌دیده اعتماد به نفس بدهد. با این حال، بازسازی این رابطه چالش بزرگی است و نیاز به تلاش هر دو نفر برای رسیدن به یک راه‌حل دارد.

برای بازسازی زندگی و رابطه پس از طلاق، تعهد بسیار مهم است. با خیانت، تعهداتی که در گذشته مشترک بوده بین همسران از بین می رود، اما با تلاش و اراده قوی، می توانید این تعهدات را دوباره بازیابی کنید و رابطه خود را ترمیم کنید. اگر همسر خیانتکار برای شروع یک زندگی جدید با شما، ابراز تعهد و وفاداری کند، اعتماد به عشق و رابطه شما را برای رشد دوباره افزایش خواهد داد. بنابراین، با توجه به وجود قدرت و اراده شما و با استفاده از جادو و شگفتی، می توانید با همسر خود، یک رابطه موفق و عاشقانه داشته باشید.

 وقتی صمیمیت و محبت به جای خیانت و دروغ وارد خانه می شود، زندگی زوجین می تواند به شدت بهتر و پایدارتر شود. صمیمیت و احترام متقابل در رابطه زناشویی بسیار مهم هستند و بهترین راه برای نگه داشتن یک رابطه موفق و پایدار است.

فکر کردن به دلایل خیانت

تفکر در خصوص دلایل خیانت می‌تواند در تصمیم‌گیری شما درباره موضوع آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد یا خیر تاثیر بگذارد. حرف زدن با همسر در مورد احساسات و شنیدن دلایل او برای خیانت می تواند به بازسازی اعتماد کمک کند. همچنین، پرهیز از دروغگویی و تلاش برای بیان حقیقت در روابط می تواند اعتماد را دوباره به سطح قبلی بازگرداند. در نهایت، شناخت کردن دلایلی که باعث خلاف وفاداری شده‌اند و تلاش برای اجتناب از آنها در آینده، می تواند به ایجاد پایه‌های قوی و پایدار برای اعتماد در رابطه کمک کند.

تمایل به بازسازی رابطه و بخشش در برابر خیانت، به شدت به ارتقای روابط شخصی کمک می کند. همچنین، به دلیل اینکه بخشش و توجه به نیازهای همسر، نشانه محبت و احترام به اوست، نه تنها به افزایش اعتماد همسر، بلکه به ارتقای روابط خانوادگی و ارتباطات دیگر نیز کمک می کند، در این شرایط بهتر است که با یکدیگر صحبت کنید و احساسات خود را بیان کنید.

موضوعات مرتبط : آیا طلاق بهتر است یا تحمل

عدم پرسشگری از همسر و قهر کردن

از طرف دیگر، به نیازهای همسر خیانت دیده توجه کردن و با ابراز وفاداری اعتماد را دوباره به زندگی خود بازگرداندن، بسیار مهم و حیاتی است. در ترمیم رابطه نیز باید به یکدیگر فرصت داد و با صبر و حوصله، به توافق و همکاری برسید و هرگز رفتارهای هیجانی از خود نشان ندهید. داشتن مهارت‌های کنترل خشم و عصبانیت میتواند به شما کمک زیادی در تصمیم گیری کند.

شما باید هر سوالی که ذهنتان را درگیر کرده را بیان کنید و همچنین از احساسات خود صحبت کنید. سکوت کردن در چنین موقعتی اصلا درست نیست. بهتر است به یکدیگر فرصت داده شود تا بتوانید اعتماد از دست رفته را دوباره به رابطه برگردانید. ترمیم این رابطه نیاز به زمان دارد و زوجین باید به هم نزدیک شده و با هم صحبت کنند تا به توافق برسند. به خاطر داشته باشید که همسرتان که خیانت دیده، در واقع احساساتش جریحه دار شده و اعتمادش به طور کامل از بین رفته است. در چنین شرایطی طرف مقابل وقفه دارد تا به نیازهای همسرش توجه کنید و با ابراز وفاداری اعتماد را دوباره به زندگی خود برگردانید.

واقعیت را بپذیرید

برای اینکه متوجه شوید آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد یا خیر بهتر است پس از رویارویی با خیانت همسر، قدم اولی که باید بردارید، پذیرش واقعیت این موضوع و مقابله با احساساتتان است. هرگز سعی نکنید دلسوزی خود را نادیده بگیرید یا واقعیت را رد کنید؛ بلکه واقعیت را کاملا بپذیرید.

سپس، پیش از اینکه تصمیمی درباره ادامه یا خاتمه زندگیتان با همسرتان بگیرید، باید از خودتان بپرسید که آیا تمایل دارید با همسرتان زندگی کنید یا خیر؟ دلایلی که شما را به ادامه یا خاتمه زندگی با همسرتان سوق می‌دهد چیست؟ پاسخ به این سوالات به شما در درک بهتر وضعیت فعلی و کمک به شما برای مقابله با خیانت همسر کمک خواهد کرد.

خود سرزنشگری را فراموش کنید

شما نباید به هیچ وجه خود را به خاطر اتفاقی که افتاده است سرزنش کنید. این درست نیست که همسر شما به هر دلیلی به شما خیانت کند و باعث ناراحتی و افسردگی شما شود، اما این خیانت به هیچ وجه معنایی از کمبود و ضعف در شما ندارد. بسیاری از مردم، به ویژه زنان، پس از اینکه همسرشان به آنها خیانت کرده، به دنبال یافتن نقص در خود می‌گردند و فکر می‌کنند که اگر بهتر بودند، همسرشان خیانت نمی‌کرد. به همین دلیل، شما نباید به خودتان سرزنش کنید و به جای آن فکر کنید که این یک انتخاب پرخطر بوده است که بر عهده همسرتان است، نه شما.

منصفانه رفتار کنید

اگر می‌خواهید پس از واقعه‌ی خیانت، رابطه‌ی مشترک موفقی داشته باشید، نیاز است که دلایل واقعه خیانت را کشف کنید. در این بررسی، سعی کنید با خودتان منصفانه رفتار کنید و اشتباهات خود در رابطه را نیز پذیرفته و بررسی کنید. همچنین، بهتر است با همسر خود صحبت کرده و از او خواسته شود که دلایل و خواسته‌های خود از خیانت را به صورت واضح و شفاف بیان کند.

با شناخت دلایل واقعه خیانت، بهتر می‌توانید به حل مشکل پرداخته تا دریابید که آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد یا خیر تا به رابطه خود رونق بخشید. با پیدا کردن ریشه‌ی این مسئله، نیاز است که تلاش کنید تا اختلافات و تعارضات را که به خیانت منجر شده‌اند، رفع کنید. در صورتی که می‌خواهید به رابطه‌ی خود با همسر پس از وقوع خیانت ادامه دهید، بسیار مهم است که به حل مشکلات خود بپردازید. بهتر است در این مسیر از کمک‌های متخصصان روان‌شناسی نیز استفاده کنید.

سعی در بازسازی اعتماد نمایید

مرحله اولیه برای ارزیابی مجدد پس از از دست دادن اعتماد، رد کردن و عدم پذیرش واقعیت است. این رفتار معمولاً از طریق انجام رفتارهای اجتنابی انجام می شود و در این مرحله، ممکن است فرد حس کند که گم شده است. در واقع، فرد سعی دارد که فرض کند که چنین اتفاقی رخ نداده است تا درد و ناراحتی ناشی از آن را تجربه نکند. برای درمان درد و بازسازی رابطه پس از خیانت، لازم است که واقعیت را شناسایی کرده و آن را قبول کنید، هر چند که این واقعیت بسیار تلخ و ناراحت‌کننده باشد. البته، قبول کردن این واقعیت ممکن است کمی زمان‌بر باشد. در روانشناسی، پس از خیانت، ما به دنبال فرصتی برای تایید وضعیت خود هستیم و سپس وارد مرحله‌ای دردناک می‌شویم که بسیار دشوار است. اغلب ما سعی می‌کنیم این مرحله را نادیده بگیریم، اما باید آن را مورد توجه قرار داد تا بتوانیم راه خود به بازگشت به زندگی و اعتماد دوباره پیدا کنیم.

موضوعات مرتبط : تجربه کسانی که خیانت دیده اند

خشم خود را کنترل نماییم

در روند بهبودی و بازیابی اعتماد پس از خیانت برای رسیدن به پاسخ سوال آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد یا نه، عصبانیت و خشم همراه فرد است که هم قدرتی بالا دارد و هم محدودکننده است به همین خاطر نباید آن را نادیده گرفت. با این حال، باید به یاد داشت که عصبانیت احساس خوبی نیست، اما می‌تواند به عنوان یک کاتالیزور مهم در فرآیند بهبودی و بازیابی اعتماد در نظر گرفته شود. در این مرحله، درگیری و درد بیشتری وجود دارد، اما برای پاسخ به این سوال که آیا بخشیدن خیانت از جانب مقابل کار درستی است یا خیر، لازم است از این مرحله عبور کرد.

موضوعات مرتبط : با مردی که خیانت کرده چطور رفتار کنیم

زندگی پس از خیانت یک تصمیم سخت و مهم است

بعد از درک واقعیت مربوط به وضعیت رابطه‌ی خود و احساس عصبانیت و ناراحتی، زمانی می‌رسد که توهمات خود را کنار گذاشته و واقعیت‌ها را بپذیریم. در مرحله‌ی آخر، یعنی تغییر، با پذیرش واقعیت، گاهی تغییر چشمگیری در نگرش ما به زندگی رخ می‌دهد. این تغییر می‌تواند مثبت یا منفی باشد. اگر به گذشته فکر کرده و شک داشته باشیم، تغییر منفی خواهد بود. اما اگر به آینده و اینکه ما می‌توانیم چه کنیم تمرکز کنیم، تغییر مثبت خواهد بود. تصمیم درباره‌ی تغییر در دست شماست، اما بهتر است ابتدا درد را رها کرده و به خود و به دیگران فرصت داده تا به خود اعتماد کنید. به این ترتیب می‌توان به تغییر نگرش رسید.

در انتهای مقاله آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد یا خیر بهتر است بگوییم که اگر به موضوع خیانت توجه نکنیم و الگوی مناسبی برای تغییر فراهم نکنیم، اعتماد ما به دیگران به خطر می‌افتد. با تجربه یک بار خیانت، دیگر نمی‌توانیم به کسی اعتماد کنیم و محتمل می‌دانیم که همه دوستان قابلیت خیانت کردن را دارند. به این شکل، ذهن خود را برای دوره‌ای نادرست آماده می‌کنیم و متقاعد می‌شویم که باید با خیانت زندگی کنیم.

اما خیانت، با وجود تمام نقص‌هایش، می‌تواند درس‌ها و حکمت‌های بسیار ارزشمندی را به شما آموزش دهد. می‌توانیم اقداماتی را برای پاکسازی روحمان از گذشته تلخ انجام دهیم، و با انتخاب راهی که به رشد شخصی و بهبود شخصیتی منجر شود، بهترین پاسخ را به خیانت نشان دهیم.

می‌توانیم در زندگی با یک خیانت برای همیشه گیر کنیم یا آن را پشت سر بگذاریم. باید به یاد داشت که در نهایت تصمیم‌گیرنده مسیر زندگی خود ما هستیم. در این شرایط، معمولا سوالات زیادی در ذهن داریم؛ مانند اینکه چگونه می‌توان خیانت را از حافظه پاک کرد؟ آیا پس از خیانت می‌توان دوباره عاشق پارتنر شد و زندگی کرد؟ و سایر سوالات مشابه. در پاسخ به این سوالات، باید بگوییم که بله، می‌توانیم پس از خیانت زندگی کنیم؛ اما برای بازیابی اعتماد باید نکاتی را در نظر داشته باشیم و از مشاوران متخصص کمک بگیریم.

این مطلب چقدر برات مفید بود؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

مشورت نیاز داری کلیک کن!