021-66197223

021-66197223

 افسردگی در زندگی زناشویی – علل + درمان

افسردگی در زندگی زناشویی - علل + درمان

سایت مشاورکده در این مقاله قصد دارد به بررسی افسردگی در زندگی زناشویی و تمام ابعاد مختلف آن بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی در این باره هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

سوال این است که آیا افسردگی باعث ایجاد مشکل در زندگی زناشویی می ‌شود یا مشکلات در زندگی زناشویی باعث افسردگی می ‌شوند؟ پاسخ هر دو سوال مثبت است.

وقتی یکی از زوج ها افسرده می ‌شود، رابطه دچار مشکل می ‌شود. گاهی اوقات رابطه دچار مشکل می ‌شود و سپس یکی از شرکا افسرده می ‌شود. افسردگی در یک فرد بر اطرافیان او تأثیر می ‌گذارد.

مطلب پیشنهادی به شما : مشاوره ازدواج

کیفیت زندگی هر یک از اعضا و همچنین افکار آن ها در مورد فرد افسرده و شادی کلی آن ها، رابطه را تحت تأثیر قرار می ‌دهد. کسانی که افسرده هستند عموماً بی تفاوت، غمگین، خسته و منفی باف هستند.

انرژی کمی برای انجام وظایف و لذت های زندگی زن و شوهری و خانوادگی دارند. بسیاری از چیز هایی که آن ها در مورد آن ها صحبت می ‌کنند، منفی است و حتی آن تجربیاتی که ممکن است خنثی یا مثبت دیده شوند، ممکن است وقتی از دریچه ی  افسردگی دیده شوند منفی شوند.

مسئولیت های عادی و وظایف روابط انجام نمی ‌شود. همسران بسیاری از کار ها را به تنهایی و بدون شریک افسرده انجام می ‌دهند. همه ی  این تغییرات در پویایی خانواده می ‌تواند منجر به احساس رنجش و عصبانیت شود.

بسیاری از افرادی که افسرده نیستند یا هرگز با افسردگی دست و پنجه نرم نکرده اند، این سوال را دارند که چرا فرد افسرده نمی ‌تواند به زندگی خود ادامه دهد و کار هایی را انجام دهد که باعث می ‌شوند احساس بهتری داشته باشد. بی حوصلگی، احساس غرق شدن در موقعیت و فقدان درک از طرف شریک زندگی می ‌تواند مشکلات بیشتری را برای زوج هایی با افسردگی ایجاد کند.

تماس برای مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

بررسی علل افسردگی در زندگی زناشویی :

رویداد ها می ‌توانند باعث افسردگی شوند، به خصوص برای افرادی که در حال حاضر مستعد افسردگی هستند. سطح بالای درگیری، فاش کردن یک رابطه، احساس تنهایی و دوری از شریک زندگی‌تان تنها برخی از الگو های ازدواج است که می ‌تواند باعث افسردگی شود.

افسردگی به ویژه برای کسانی که معتقدند که شریک زندگی آن ها تمایلی به همکاری با آن ها برای تغییر الگو زندگیشان ندارد، یا فاقد مهارت های ارتباطی برای حل مسائل هستند یا کسانی که در زندگی زناشویی خود شفاف نیستند، تکامل می ‌یابد. در این گونه افراد، زندگی خارج از کنترل به نظر می ‌رسد.

مطلب پیشنهادی به شما : مشاوره افسردگی

افرادی که تجربیات دیگری با افسردگی داشته اند، به احتمال زیاد به دلیل مشکلات زناشویی افسرده می ‌شوند، به خصوص چنان چه این الگو در طول زمان ادامه یابد. اما برای کسانی که تازه به افسردگی مبتلا شده اند، این می ‌تواند گذرا باشد و با کاهش مشکلات در رابطه برطرف شود.

چند کلمه در مورد افسردگی پس از زایمان

زنان می ‌توانند افسردگی پس از زایمان را بلافاصله پس از تولد نوزاد یا تا یک سال بعد تجربه کنند. با این حال، این مشکل اغلب در 3 ماه اول پس از تولد نوزاد رخ می ‌دهد. افسردگی پس از زایمان با افسردگی معمولی متفاوت است، چرا که می ‌تواند برای مدت طولانی به جای پاک شدن با تکامل روال های جدید خواب و غذا خوردن ادامه یابد.

به نظر می ‌رسد که با تغییرات هورمونی ناگهانی همراه با عوامل خطری مانند حملات قبلی افسردگی و حمایت ضعیف همسر، خانواده و دوستان ایجاد می ‌شود.

درمان افسردگی در زندگی زناشویی :

1.علائم و نشانه های افسردگی را بیاموزید چرا که آموزش کمک زیادی برای حل این مشکل بین زوجین می کند. در این مورد مطالعه ی درستی داشته باشید و در مورد علائمی که باید به دنبال آن ها باشید، صحبت کنید چرا که این ممکن است نشان دهنده ی این باشد که افسردگی بعد از ازدواج در کمین است یا شاید قبلاً به آن مبتلا بوده و برطرف شده است.

2.افسردگی را بپذیرید و در مورد آن صحبت کنید. ارتباط را باز نگه دارید و عاشقانه و بدون قضاوت، با وی صحبت کنید و مشکلاتش را جویا شوید.

3.افسردگی را بی شخصیت کنید. در مورد آن به عنوان افسردگی صحبت کنید. هیچ کس افسردگی را انتخاب نمی ‌کند و افسردگی یک شخص نیست.

افسردگی بر افراد و کسانی که همدیگر را دوست دارند تأثیر می ‌گذارد. در مورد آن به عنوان عاملی در زندگی خود بحث کنید که گاهی وجود دارد و گاهی اوقات اصلا وجود ندارد. افسردگی را یک عامل معمولی در زندگی خود جلوه دهید و آن را پیش همسرتان بزرگ نکنید.

4.در مورد چگونگی تأثیر افسردگی بر شما و رابطه ی خود با افسردگی با یکدیگر صحبت کنید. سعی کنید آن را با روش های غیر قضاوت آمیز چارچوب بندی کنید؛ این جاست که شخصیت زدایی برای افسردگی به کار می ‌آید.

5.هر یک می ‌توانید در مورد آن صحبت کنید که گویی افسردگی یک بازدید کننده ی ناخواسته است که بر هر یک از شما تأثیر می ‌گذارد. در حقیقت افسردگی شتری است که می ‌تواند جلوی در هر خانه ای بخوابد. هر خانواده ای ممکن است در دنیای امروزی با این مشکل دست و پنجه نرم کند.

6.یک برنامه اقدام مناسب تهیه کنید. هر فردی می ‌خواهد مسئولیت زندگی خود را بپذیرد. با این حال، زمانی که زوج ها می ‌توانند با هم کار کنند و در چارچوب یک رابطه ی عاشقانه، در مورد تغییرات در گفتگو و رفتار صحبت کنند، این مسئله می ‌تواند مفید واقع شود.

هر یک از شما می ‌توانید در این دوره آن چه را که نیاز دارید از یک دیگر به اشتراک بگذارید و راه هایی برای کمک به یک دیگر یا مراقبت از خود تا پایان این دوره بیابید.

مطلب پیشنهادی به شما :

7.کمک بخواهید؛ این کمک می ‌تواند از طرف خانواده، دوستان یا یک درمان گر حرفه ای باشد. به جای این که اجازه دهید افسردگی خود را بروز دهد، جلوی آن را بگیرید.

با مشاوره های مناسب می ‌توانید تا حدودی این مشکل را کنترل و گاهی اوقات نیز به کلی حل کرد. به این نکته توجه کنید که جلسات مشاوره باید به صورت دوره ای و مکرر برگزار شوند و به طور مداوم در آن ها شرکت کنید.

 افسردگی در ازدواج
افسردگی در زندگی زناشویی

به این نکته هم توجه کنید که افسردگی همیشه منجر به طلاق نمی ‌شود. پذیرش افسردگی به‌ عنوان عاملی که بر ازدواج تأثیر می ‌گذارد و یادگیری نحوه ی کار عاشقانه از طریق آن می ‌تواند به زوج‌ ها کمک کند تا قوی‌ تر شوند و با یک دیگر ارتباط بیش تری برقرار کنند و با پذیرش آن، با آن کنار بیایند و به زندگی عاشقانه خود ادامه دهند.

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی بررسی افسردگی در زندگی زناشویی

در این مقاله ما سعی کردیم درباره‌ ی بررسی افسردگی در زندگی زناشویی به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با تمام ابعاد این مسئله آشنا سازیم .

به طور کلی وقتی یکی از زوج ها افسرده می ‌شود، رابطه دچار مشکل می ‌شود. گاهی اوقات رابطه دچار مشکل می ‌شود و سپس یکی از شرکا افسرده می ‌شود. افسردگی در یک فرد بر اطرافیان او تأثیر می ‌گذارد. کیفیت زندگی هر یک از اعضا و همچنین افکار آن ها در مورد فرد افسرده و شادی کلی آن ها، رابطه را تحت تأثیر قرار می ‌دهد

در پایان مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت ما همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزاریم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی بررسی افسردگی در زندگی زناشویی کرده باشیم.

تماس برای مشاوره ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

درمان افسردگی بدون دارو
افسردگی
nima

درمان افسردگی بدون دارو

درمان افسردگی تنها با دارو صورت نمی‌گیرد بلکه بسیاری از روش‌های دیگر نیز برای جلوگیری از گسترش افسردگی موجود هستند. ما در این مقاله سعی

بیشتر بخوانید »
مرد طلاق گرفته
مشاوره طلاق
nima

پشیمانی بعد از طلاق

طلاق یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. بسیاری از زوج‌ها بعد از اینکه مدت زمانی از ازدواجشان گذشت تازه به

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

درمان افسردگی بدون دارو
افسردگی
nima

درمان افسردگی بدون دارو

درمان افسردگی تنها با دارو صورت نمی‌گیرد بلکه بسیاری از روش‌های دیگر نیز برای جلوگیری از گسترش افسردگی موجود هستند. ما در این مقاله سعی

بیشتر بخوانید »
مرد طلاق گرفته
مشاوره طلاق
nima

پشیمانی بعد از طلاق

طلاق یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. بسیاری از زوج‌ها بعد از اینکه مدت زمانی از ازدواجشان گذشت تازه به

بیشتر بخوانید »
Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید