021-66197223

021-66197223

ازدواج موفق | معیارهای ازدواج موفق

با توجه به نکته ای که همواره  قدیمی تر ها مطرح کرده اند ازدواج موفق داشتن مانند هندوانه دربسته ای است که از شیرنی یا نارس بودن آن بی اطلاع هستیم. اما با در نظر گرفتن یکسری نکات و توجه به معیارهای یک ازدواج موفق میتواند به این مهم رسید. همانطور که می دانید یکی از مهمترین انتخاب هایی که فرد در طول زندگی اش معمولا انجام میدهد تشکیل خانواده و انجام امر مقدس ازدواج است. حال این ازدواج زمانی میتواند موفق و هدفمند باشد که بر اساس یکسری نکات درست صورت بگیرد. چرا که اگر انتخاب شریک زندگی به درستی انجام شود می توان از بروز مشکلات در آینده تا حدود زیادی جلوگیری نمود. پس با ما در این مقاله همراه شوید تا به شما نکاتی را در زمینه ازدواج موفق و هدف از ازدواج را ارائه کنیم.

برای مشاوره ازدواج با ما همراه باشید.

اهداف ازدواج موفق

1-به دست آوردن حس آرامش و امنیت

ازدواج موفق یکی از راه های ایجاد سکون و آرامش درونى محسوب می شود. چرا که ازدواج و تشکیل خانواده دادن یک امر فطری یک نوع کشمکش درونى در افراد برای ازدواج وجود دارد و آرامشی و سکونی که نزد افراد متاهل است با ایک ازدواج موفق نزد افراد مجرد نمی باشد.

2-رشد احساسات و عواطف انسانی

تمامی ما احساسات و عواطفی درونی داریم که هرکدام در ارتباط با خانواده، دوستان و از همه مهتر برای شخص اول زندگی مان به مرور شکوفا خواهد شد. هرکس در زندگی ما جایگاهی دارد و بر حسب جایگاهش ما به او توجه و محبت خواهیم داشت. در سایه ازدواج اینگونه عواطف نهفته قدرتمند شکوفا خواهد شد که در تحکیم پیوند زناشویی تاثیر زیادی دارد.

3-بر طرف کردن شرعی نیاز جنسی

نیاز جنسی امری کاملا فطری و جدی در انسان است که بعد از رسیدن به سن شرعی و قانونی در فرد بیشتر می شود. و لازم است که فرد مانند نیاز به آب و غذا به این نیاز هم پاسخ دهد. غریزه جنسى به راحتی بر اثر ازدواج تإمین می شود. این نیاز از طریق ازدواج به راحتی در مسیر طبیعى و سالم قرار مى گیرد و زن و مرد را از انحراف و گناه مصون  نگه می دارد.

4ـ حفظ و بقای نسل

حفظ نوع و نسب یکی دیگر از مهمترین اهداف ازدواج است. نسل بشر, با ازدواج حفظ و استمرار پیدا می یابد بر این اساس اگر ازدواج صورت نگیرد تشکیل خانواده ای هم در کار نخواهد بود بر این اساس اگر ازدواج صورت نگیرد, نسب افراد از بین خواهد رفت  و مشکلاتی چون کودکان بى پدر و مادر براى جامعه, خانواده و زنى که آن بچه را به دنیا آورده به وجود خواهد آمد و جامعه دچار بی بند و باری خواهد شد.

5ـ جلوگیرى از مشکلات و انحرافات در جامعه

یکی از اهدافی که از ازدواج به همراه دارد کم شدن مشکلات و انحرافات در جامعه است چرا که ازدواج باعث می شود کانونی موفق به نام خانواده شکل بگیرد و در این کانون بچه های پروش داده شوند که در آن به خوبی تربیت می شوند و بر این اساس میزان بزهکارى, انحرافات جنسى, مصرف مشروبات الکلى, اعتیاد به مواد مخدر, مصرف دخانیات, قتل, دزدى, انحرافات سیاسى و حتى تصادفات رانندگى کمتر می شود.

6-بالا رفتن حس مسئولیت پذیری

، مسئولیتپذیری و بیرون آمدن از حصار خودبینی و متعهدشدن در برابر دیگران امری است به راحتی از طریق ازدواج فراهم می شود.  انسان میتواند به خوبی از طریق  ازدواج به شخصیت اجتماعی خود برسد و بر این اساس یک رفتار درست در اجتماع داشته باشد و مسولیت پذیری بعد اجتماعی به خود بگیرد.

ازدواج موفق

بررسی معیارهای ازدواج موفق

برای داشتن یک ازدواج موفق نمتوان فقط در قالب چند نکته به این هدف رسید اما با این وجود ما برای شما یکسری معیارهای مهم و اساسی را در نظر گرفته ایم که به صورت  موردی به آنها خواهیم پرداخت

1- توانایی داشتن درک بالا از زندگی

تجربه و درک بالا از زندگی تاثیر زیادی در رشد فرد دارد و او را به خوبی برای داشتن یک زندگی موفق و آینده دارد آماده می کند. به خاطر داشته باشید که رسیدن به پختگی تاثیر به سزای در نوع رفتار و چگونگی برخورد افراد با مسائل و مشکلات پیش روی زندگی دارد.

2- داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس بالا

مهمترین نکته برای داشتن یک زندگی موفق عشق ورزیدن به خود است تا زمانی که شما خودتان را دوست ندارید چگونه می خواهید فردی دیگر را دوست داشته باشید و در عین حال او را به خود پایبند نمایید چرا که وقتی خودتان عزت نفس ندارید چطور از دیگران درخواست احترام و اهمیت قایل شدن برای خود را خواهید داشت.

3- توانایی لذت بردن از زندگی در دوران مجردی

شما زمانی میتوانید در کنار فردی دیگر به صورت کاملا مستقل در عین حال متعادل زندگی کنید که بتوانید به تنهایی از پس خود و تنهایی هایتان بر بیاید بلاخره هرکس باید برای خود برنامه ای به صورت مستقل داشته باشد تا مداوم وابسته به طرف مقابل نباشد و رابطه شما بر حسب دلبستگی باشد نه هم بستگی .پس حتما اول به حس خوشایند از زندگی نزد خود برسید.

4-امنیت شغلی و مالی

توانمندی مالی یک امر مهم قبل از تصمیم به ازدواج است. هرچقد آن مهر و عاطفه هم به مرور به دلیل فقر مالی از بین خواهد رفت و منجر به جدایی می شود. علاه بر این داشتن یک شغل بی استرس هم روی روابط تاثیر گذار است استرس و فشار کاری انرژی‌تان را کاهش می دهد و بر روابط تان تاثیر بسیار مخربی بر جای خواهد گذاشت.

5- رسیدن به خود آگاهی

خودآگاهی تاثیر زیادی در روابط زوجین دارد چرا که افرادی که به دنبال شناخت خود هستند با شناسایی نقاط ضعف و قوت خود تلاش می کنند تا خود را بهبود ببخشند و در روابط مختلف به بهترین نحو عمل کنند. شناخت پیش از ازدواج، فرصت مناسبی ایت تا زوجین نسبت به خواسته‌ها و نیازها، علایق، سرگرمی‌ها و خط قرمزهای یکدیگر آگاهی یابند .

6-بیان خواسته ها و انتظارات

مطرح کردن خواسته ها باعث می شود تا افراد از نیاز هم آگاه شوند و به جای انباشته کردن توقعات ناگفته شده و به وجود آمدن اختلاف در ادامه زندگی بتوانند به خوبی به نیاز هم پاسخ دهند . جسارت بیان خواسته‌ها با خشونت تفاوت زیادی دارد لذا بیان کردن بهتر از برخورد نادرست کردن است.

با توجه به مواردی که گفته شد و اهمیت ازدواج در زندگی امروزی اگر شما تصمیم گرفتید روزی به این نیاز پاسخ دهید حتما از مشاوره پیش از ازدواج بهره بگیرید تا در این تصمیم مهم به بهترین نحو عمل نمایید. مشاوریم ما در مرکز مشاورکده به شما کمک خواهند کرد که بر حسب معیارهای یک ازدواج موفق در این امر مقدس بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

درمان افسردگی بدون دارو
افسردگی
nima

درمان افسردگی بدون دارو

درمان افسردگی تنها با دارو صورت نمی‌گیرد بلکه بسیاری از روش‌های دیگر نیز برای جلوگیری از گسترش افسردگی موجود هستند. ما در این مقاله سعی

بیشتر بخوانید »
مرد طلاق گرفته
مشاوره طلاق
nima

پشیمانی بعد از طلاق

طلاق یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. بسیاری از زوج‌ها بعد از اینکه مدت زمانی از ازدواجشان گذشت تازه به

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

درمان افسردگی بدون دارو
افسردگی
nima

درمان افسردگی بدون دارو

درمان افسردگی تنها با دارو صورت نمی‌گیرد بلکه بسیاری از روش‌های دیگر نیز برای جلوگیری از گسترش افسردگی موجود هستند. ما در این مقاله سعی

بیشتر بخوانید »
مرد طلاق گرفته
مشاوره طلاق
nima

پشیمانی بعد از طلاق

طلاق یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. بسیاری از زوج‌ها بعد از اینکه مدت زمانی از ازدواجشان گذشت تازه به

بیشتر بخوانید »
Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید