علت های ترس از طلاق چیست؟

طلاق گرفتن شاید در بعضی از موارد راهی برای نجات یافتن شما باشد اما گاهی نیز شرایطی به وجود می‌آید که نه تنها طلاق گرفتن شما را به دردسر می‌اندازد بلکه آسیب‌های جدی‌ای به شما وارد می‌کند. در واقع جدایی مانند قطع عضو می‌ماند و شما همواره یک‌سری از ناکامی‌ها را به خاطر خواهید آورد. پس بهتر است در ابتدا این موضوع را خوب بشناسید تا نسبت به ترس‌هایی که در شما شکل می‌گیرد نیز آگاهی داشته باشید. هدف ما در این مقاله معرفی ترس از طلاق و راه‌کارهای مقابله با آن است. پس تا انتها با ما همراه باشید.

علت های ترس از طلاق

ترس‌های ناشی از طلاق ممکن است به دلایل زیادی ایجاد شود. همان‌گونه که شرایط طلاق گرفتن در فردی را باید با توجه به موقعیت زندگی و اجتماعی او بررسی کرد ترس‌هایی که به خاطر طلاق ایجاد می‌شوند نیز باید به صورت فردی مورد بررسی قرار بگیرند.

یکی از فاکتورهایی که سبب ایجاد تمایز در ترس‌های طلاق می‌شود، تفاوت‌های جنسیتی است. در ادامه این موضوع را به صورت جداگانه در مردان و زنان مورد بررسی قرار می‌دهیم.

علت‌های ترس از طلاق در زنان

👈 داشتن وابستگی عاطفی شدید

اولین موردی که باید به آن اشاره کنیم وجود وابستگی عاطفی بسیار زیاد در زنان است. هستند تعداد زیادی از زنانی که صرفا به خاطر وابسته بودن و ترس از تنهایی به سمت طلاق و جدایی نمی‌روند زیرا از فکر کردن به اینده خود بدون همسرشان ترس دارند و نگران هستند.

وابستگی ‌عاطفی در چنین مواردی باید درمان شود و باید این موضوع را قبول کنید که گاهی افتادن در چاله بهتر از افتادن در چاه است! همه ما به افراد نزدیک زندگی خود وابسته هستیم اما باید به این موضوع فکر کنید که این ترس از طلاق ریشه در چه چیزی دارد؟ آیا واقعا به خاطر مسائل عاطفی است و یا اینکه موضوع دیگری زیر بهانه وابستگی مخفی شده است؟

👈 ترس از آینده و نداشتن هیچ‌گونه چشم‌اندازی

واقعیت امروزه این است که بسیاری از زنان بعد از ازدواج هیچ‌گونه تصوری از آینده بدون همسر خود ندارند با اینکه هیچ ازدواجی به صورت حتمی و قطعی ادامه چیدا نخواهد کرد زیرا گاهی زوجین در طی مسیر زندگی زمانی که شناخت خیلی بیشتر و عمیق‌تری از یکدیگر به دست آورند تصمیم به جدایی می‌گیرند.

داشتن درامد و پس‌انداز به معنی این نیست که همسرتان از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند بلکه به معنای آینده‌نگری شما است.

بسیاری از زنان به این دلیل از طلاق می‌ترسند که نه مهارتی برای کسب درامد دارند و نه توان کار کردن در خود می‌بینند و به لحاظ مالی به همسر خود بسیار وابسته هستند.

👈 امرو نهی‌های فرهنگی

در بسیاری از خانواده‌ها طلاق و جدایی معنای بسیار بدی دارد و رفتاری خیلی زشت است. بسیاری از درگیری‌های ناموسی گاهی به دلیل این اتفاق می‌افتد که خانواده دختر از برچسب‌هایی که ممکن است بعد از طلاق به خانواده‌شان بچسبد هراس دارند و تمام سعی خود را می‌کنند تا دخترشان را از طلاق منصرف کنند.

در مواردی فشار روانی ترس از طلاق روان زنان را نابود می‌کند و آن‌ها را به سمت خودکشی سوق می‌دهد. فرهنگ هر خانواده با یکدیگر متفاوت است در بعضی از خانواده‌ها با این موضوع به عنوان یک مشکل نگاه نمی‌کنند بلکه آن را یک تصمیم و حق انتخاب می‌دانند.

و در بعضی دیگر از خانواده‌ها نیز این یک لکه ننگ است و تمام حرمت‌ها و انتخاب زن را زیر سوال می‌برند.

علت‌های ترس از طلاق در مردان

👈 ترس از طلاق به خاطر آینده فرزندان

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این زن‌ها هستند که فقط نگران آینده تحصیلی، کاری و یا اجتماعی فرزندانشان هستند و مردان هیچ مسئله‌ و یا نگرانی دربار ه این موضوع ندارند.

این تصور کاملا اشتباه است. هرچند که این موضوع در زنان نیز به عنوان یک ترس مطرح است اما هستند زنانی که با گفتن جونم آزاد و مهرم حلال، فرزند خود را نادیده بگیرند.

مردان به آینده فرزند خود بسیار توجه دارند و در مواردی حتی با وجود نارضایتی‌های بسیار ترجیح می‌دهند که زندگی مشترکشان را تمام نکنند.

درست که توجه به سلامت کودکان بسیار در این موضوع اهمیت دارد و باید پیش از خودتان به آن‌ها توجه کنید اما در خیلی از مواقع نیز ماندن در رابطه باعث صدمه زدن به آن‌ها می‌شود.

👈 ترس از مهریه و فرار از طلاق

یکی از موضوعاتی که باعث ترس از طلاق در مردان می‌شود و آن‌ها را یک پله عقب‌تر می‌برد این است که توانایی پرداخت مهریه را ندارند. ممکن است در اطراف خود دیده باشید که مردی به خاطر عدم توانایی برای پرداخت مهریه به زندان رفته باشد؛ به همین جهت است که این موضوع سبب ترس شده و خیلی از مردان را از جدایی منصرف می‌کند.

راه‌های مقابله با ترس از طلاق

ترس به صورت کلی هم بار مثبت و هم بار معنایی منفی دارد. یک‌سری از ترس‌ها خوب است برای مثال شما در مقابل یک حیوان درنده باید بترسید اما یک‌سری از ترس‌ها در ذهن شما ساخته می‌شود و در واقع شکستن این ترس‌ها نیز کار سختی است.

ترس‌هایی که در ذهن شما شکل می‌گیرد دلیل‌های زیادی می‌تواند داشته باشد که گاهی برای خود شما هم دلیل آن‌ها مشخص نیست. در این قسمت می‌خواهیم به شما راه‌کارهایی برای مقابله با ترس از طلاق بدهیم.

👈 آمادگی روانی به دست بیاورید

یکی از کارهایی که می‌توانید قبل از طلاق به جهت مبارزه با ترس‌های خود انجام دهید به دست آوردن آگاهی است. این به معنای شناخت احساسات و صادق بودن با خودتان است. هیچ اشکالی ندارد که شما دچار احساساتی مانند خشم، اندوه، نگرانی و حس‌های دیگر شوید بلکه هنر و توانایی فردی شما در این است که در این شرایط نمانید.

داشتن اگاهی همیشه به شما کمک می‌کند تا بتوانید خودتان و افکار ترس از طلاق را کنترل کنید. برای مثال شما وقتی می‌دانید و متوجه درد دندان خود می‌شوید به سراغ خوردن دارو و یا دندانپزشک می‌روید؛ در واقع ترس‌ها و احساسات نیز مکانیزمی مشابه این مثال دارند.

پیشنهاد ما به شما : چه زمانی باید طلاق بگیریم

هنگامی که می‌دانید می‌ترسید و کنترل این ترس از توان شما خارج است بهتر است که از یک متخصص کمک بگیرید. در خیلی از مواقع ما متوجه ترس‌ها و احساسات خود هستیم اما راه درمان و کاهش درد را نمی‌دانیم. شما می‌توانید جهت مقابله با این احساسات متناقض از یک روانشناس کمک بگیرید.

👈 مهارتی یاد بگیرید و خود را مستقل کنید

هنگامی که شما در بلندی قرار نگیرید هیچ‌ موقع متوجه نخواهید شد که آیا از ارتفاع می‌ترسید یا خیر. برای اینکه با ترس‌های خود بعد از طلاق مقابله کنید بهتر است که راه‌های خروج از ترس را نیز برای خودتان مشخص کنید. حرکت کردن خیلی بهتر از ماندن و درجا زدن است.

اگر مهارتی نذارید تا خود را به لحاظ مالی قوی کنید پس به دنبال یادگرفتن مهارتی تازه باشید تا بتوانید بعد از آن کار کنید.

هر کار و اقدام شما در زندگی نتیجه‌ای دارد و شما برای به دست آورن نتیجه‌ای مثبت باید هم ریسک کنید و هم در مسیر درست گام بردارید و شجاعت داشته باشید تا ترس از طلاق را در ذهنتان نابود کنید.

👈 با فرزندتان صحبت کنید

همان‌گونه که در متن این مقاله اشاره کردیم یکی از نگرانی‌های زوج‌ها قبل از طلاق که در مواقعی ان‌ها را از جدایی منصرف می‌کند این است که درباره واکنش فرزندشان و یا آینده او بسیار نگران هستند. بهتر است در ابتدا مسئله طلاق را با فرزند خود در میان بگذارید و با زبانی که او متوجه شود با او صحبت کنید.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که به کودکان خود بیش از نیاز آن‌ها حرفی از طلاق نزنید و با زبانی مناسب سن کودک با او صحبت کنید.

بیشتر مشکلاتی که درباره مسئله طلاق بر روی کودکان ایجاد می‌شود این است که کودک تنها شاهد دعواها و جروبحث‌های والدین خود است و هیچ تصور و یا درکی از معنای طلاق در ذهن خود ندارد.

به نظر کودکی که معنای طلاق را نمی‌داند، جدایی یعنی دعوا و گفتن حرف‌های زشت. به همین جهت برای حفظ روجحیه خود و البته سلامت روان او در ابتدا با کودک صحبت کنید تا نگرانی خودتان نیز به صورت کامل رفع شود.

👈 طلاق اولین راه نیست بلکه آخرین راه است

عجله کردن یکی از اقداماتی است که شما را تحت فشار روانی زیادی می‌گذارد ترس از طلاق را در شما ایجاد می‌کند. به نوعی عجله کردن، فرصت فکر کردن را از شما می‌گیرد. رفتار عاقلانه این است که قبل از انجام هرکاری در ابتدا خوب فکر کنید و تمام مزایا و معایب آن را با خود در نظر بگیرید.

همانطور که گفتیم گاهی طلاق گرفتن بسیار بدتر از طلاق نگرفتن است. شما باید با توجه به شرایط و موقعیت فردی خودتان درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنید. بهتر است برای طلاق گرفتن در هنمان ابتدا عجله نکنید تا دچار ترس‌های بی‌مورد نشوید بلکه ابتدا خوب به این موضوع فکر کرده و سبک سنگین کنید.

مشکل خودتان را با همسر خود مطرح کنید و در ابتدا به فکر حل مشکل باشید. زندگی به سادگی شروع نمی‌شود که با یک دعوای ساده نیز تمام شود. به همین جهت ابتدا موقعیت خودتان را ارزیابی کرده و بعد به گزینه‌های دیگری از جمله طلاق فکر کنید.

👈 رفتن به جلسات مشاوره

چنانکه در این مقاله نیز به صورت گذرا اشاره کردیم یکی از دلایل ایجاد ترس‌ها قبل از طلاق گرفتن وجود مشکلات روان‌شناختی است. مشکلات روان‌شناختی بسیار جدی و ریشه‌ای هستند و حل کردن آن خارج از توان شما است.

به همین جهت بهتر است که قبل از طلاق گرفتن در جلسات مشاوره فردی شرکت کنید تا با کمک یک روانشناس نسبت به ترس‌های خودتان آگاهی کسب کنید.

علاوه بر آن شما میتوانید از مشاوره طلاق مرکز مشاوره روانشناسی هم استفاده کنید.

👈 افزایش مهارت‌ جرئت‌ورزی

جرئت‌ورزی یکی از تکنیک‌های بسیار پرکاربرد برای درمان بعضی از مشکلات در روانشناسی و ترس از طلاق است. شما با یاد گرفتن این تکنیک می‌توانید پای عقاید مثبت خود بایستید. این جمله به معنای این است که می‌توانید توانمندتر شوید و اعتماد به نفس خودتان را بالا ببرید.

گاهی بعضی از ترس‌ها به علت کاهش عزت نفس و یا اعتماد به نفس ایجاد می‌شود به همین جهت است که با یاد گرفتن تکنیک‌های جرئت‌ورزی که شامل تمرین برای نه گفتن، نادیده گرفتن و …. می‌شود می‌توانید در برابر  ترس‌های خود مقاومت کرده و آن‌ها را نابود کنید.

بنر-مشاوره-زناشویی
این مطلب چقدر برات مفید بود؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

آخرین مقالات مشاوره روانشناسی

مشورت نیاز داری کلیک کن!